wersja mobilna | kontakt z nami

TIMATE elektroniczny "slow food" do mierzenia czasu pracy

Numer: Wrzesień/2017

TIMATE to system i urządzenie do rozliczania czasu pracy, które opiera się na statystycznej analizie ruchu mierzonej przez czujnik wbudowany w inteligentną kartę w kształcie identyfikatora pracowniczego. Jest on odpowiedzią na realną potrzebę rynku i lukę dostrzeżoną w istniejących na rynku rozwiązaniach. Konstruktorzy obserwowali tę branżę i od lat nic się w niej nie zmieniało. Wciąż do dyspozycji były karty RFID (bardzo podatne na oszukiwanie) lub stosowano kontrowersyjne prawnie i etycznie rozwiązania biometryczne, które bazują na zbieraniu wrażliwych danych osobowych. Czy TIMATE ma szansę zmienić krajobraz rozwiązań do rejestracji czasu pracy pracowników w Polsce i na całym świecie? To się okaże. Aktualnie jest w trakcie testowych wdrożeń w pilotażowych firmach.

Pobierz PDF

fotka

Założeniem podczas konstruowania TIMATE było opracowanie urządzenia przeciwnego temu, co konstruuje się na co dzień. Wynalazcy zamiast elektronicznego fast foodu, którego reprezentantami są smart-
watche i smartfony (szybko, kolorowo i z codziennym ładowaniem baterii), postawili na elektroniczny slow food – niewielkie zużycie prądu, filozofia działania wspierająca etykę. Z jakimi wyzwaniami musieli zmierzyć się konstruktorzy wynalazku?

Jak zaprojektować sposób działania elektronicznej karty, aby wykorzystać potencjał drzemiący w wyświetlaczach ePaper, w których oszczędności prądu występują tylko wtedy kiedy ekran wyświetla informacje statycznie? Jak wykorzystać zalety 8-bitowej technologii, aby urządzenie mogło realnie konkurować z wszechobecną 32- i 64-bitową elektroniką np. wbudowaną w smartfony? Jak zorganizować proces pozyskiwania energii (energy harvesting), dysponując stosunkowo małą ilością miejsca na baterię słoneczną, aby urządzenie było w stanie realnie działać przez długi czas? Jak zaprojektować urządzenie bardzo cienkie a jednocześnie wytrzymałe, odporne na różne warunki i do tego tanie w produkcji? Jak zbierać użyteczne dane o zachowaniu organizacji za pomocą kilku prostych sensorów? Jak zminimalizować ilość danych przesyłanych przez sieć radiową? Jak zapewnić przekaz danych z urządzeń elektronicznych do chmury w czasie rzeczywistym? Jak zaprojektować sieć radiową, aby była w stanie obsługiwać tysiące inteligentnych kart w dużym przedsiębiorstwie? Jak serwisować i nadzorować w czasie rzeczywistym tak zaawansowany system jak TIMATE? Jak wykonać platformę Internet of Things mająca możliwość rozbudowy, na bazie której można nie tylko implementować funkcje RCP, ale np. wspomagać bezpieczeństwo pracy lub kontrolę dostępu?

Wyżej wymienionym rozwiązaniom udało się sprostać – powstał prototyp, który jest 8-bitowym urządzeniem elektronicznym nowej generacji. Jak zakładano, pobiera niezwykle mało prądu, dzięki czemu jest możliwe jego zasilanie energią światła. W zależności od wersji, używa małej baterii słonecznej lub baterii guzikowej – nie wymaga ciągłego ładowania. Do komunikacji z użytkownikiem służy wyświetlacz ePaper, nie ma bezpośredniego dostępu do Internetu ani kamery i mikrofonu. Zasilanie nie pozwala też na rozbudowę urządzenia o moduł telefoniczny czy GPS. Można powiedzieć, że wynalazek jest przedstawicielem technologii Internet of Things. Czas pracy mierzy po wejściu w zasięg sieci radiowej MESH – zbiera dane z czujników wbudowanych w kartę o ruchu pracowników, przesyła je do chmury i pozwala je na wiele sposobów interpretować.

Transmisja wszystkich danych (z i do karty oraz do chmury) jest szyfrowana (mimo skromnych możliwości zasilania i mocy obliczeniowej). Odbywa się ono za pomocą standardów przemysłowych dostępnych dla urządzeń elektronicznych, a samo oprogramowanie TIMATE jest zabezpieczane tak jak inne tego typu systemy informatyczne. Oczywiście TIMATE można zainstalować na serwerze bezpośrednio w przedsiębiorstwie.

Co więcej, system uruchamia się automatycznie i nie wymaga od pracownika żadnej aktywności. Rejestruje czas pracy, nie zbierając i nie przechowując żadnych danych osobowych – odcisków palców, skanów siatkówki oka lub innych, które są na stałe przypisane konkretnej osobie. Jest też odporny na próby oszustwa. Służy jako wizytówka pracownika, ale może też poinformować właściciela o liczbie przepracowanych godzin, konieczności zrobienia sobie przerwy czy przysługujących dniach urlopowych. Tak jak wszystkie inne identyfikatory może mieć funkcję otwierającą drzwi.

fotkaJest to pierwszy na świecie system, który dba o interes pracownika, ponieważ ten za pomocą karty może bardzo dokładnie i systematycznie kontrolować liczbę przepracowanych przez siebie godzin, nadgodzin i niewykorzystanych dni urlopowych. Na podstawie danych rejestrowanych przez TIMATE może egzekwować należny odpoczynek bądź dodatkowe wynagrodzenie.

Nie udałoby się tego wszystkiego zrobić bez wsparcia. Do realizacji takiej technologii w polskich realiach potrzeba wielu sił i środków. TIMATE otrzymał je z programu „Szybka ścieżka” NCBiR. Dzięki otrzymanej wiedzy i pieniądzom udało się stworzyć interdyscyplinarny zespół. Dziś TIMATE jest w przededniu startu pierwszych testów w firmach pilotażowych. Ich celem jest osiągnięcie najwyższego poziomu gotowości technicznej, tak aby produkt dostępny na rynku komercyjnym był maksymalnie dostosowany do potrzeb różnego rodzaju organizacji.

Tomasz Łempiński
CTO w TIMATE

Pozostałe artykuły

Wyświetlacze typu OLED

Numer: Listopad/2017

Wyświetlacze OLED znajdują zastosowanie w tysiącach produktów. Dzięki właściwościom OLED-ów, szybkiemu rozwojowi technologii oraz obecnym trendom proekologicznym, w których duży nacisk kładzie się na produkty ?zielone?, będą one prawdopodobnie zyskiwały na popularności.

Aparat do elektroterapii - nowa koncepcja. Uśmierzanie bólu dźwiękiem

Numer: Listopad/2017

Autorka artykułu poszukuje osób chętnych do współpracy przy tworzeniu nowego, unikatowego rodzaju urządzenia do elektroterapii. Potrzebni są specjaliści różnych dziedzin: inżynierowie aparatury biomedycznej, neuroinformatycy potrafiący zaimplementować programistycznie dowolną metodę przetwarzania sygnału biomedycznego, realizatorzy dźwięku, konstruktorzy elektronicy i mechanicy ze znajomością programów do projektowania 3D, programiści ...

Technologie jutra dzięki National Instruments

Numer: Listopad/2017

Za rozwojem nowoczesnej elektroniki, zarówno konsumenckiej, jak i przemysłowej, kryją się skomplikowane technologie. Praktycznie wszelkie nowinki, takie jak smartfony, systemy komunikacji i coraz bardziej inteligentne urządzenia, nie istniałyby gdyby nie ciężka praca inżynierów prowadzących badania i testujących prototypy. Można sobie wyobrazić, jak trudne jest i jakiego oprzyrządowania wymaga rozwijanie najbardziej zaawansowanych technologii ...

Czy szybko musi oznaczać byle jak?

Numer: Listopad/2017

Ile razy zdarzyło się Wam stanąć przed koniecznością skonstruowania czegoś na szybko? Prototyp nowego urządzenia, który trzeba uruchomić ekspresowo, potrzeba chwili i stworzenie podręcznego narzędzia (jak np. generator czy nietypowy zasilacz) - dobrze, żeby elektronika miała swoją solidną obudowę. Nie tylko z powodu ochronienia jej przed uszkodzeniami, ale także dla ułatwienia zamocowania w docelowym miejscu lub choćby postawienia ...

Kiedy potrzebujemy Analog Discovery, a kiedy Digital Discovery?

Numer: Listopad/2017

Digital Discovery jest niezbędnym dodatkiem, jeśli używałeś Analog Discovery 2, ale szybkość próbkowania była niewystarczająca, liczba dostępnych kanałów cyfrowych zbyt mała lub szumy zbyt duże by odczytać dane przesyłane z większymi prędkościami. Zobacz, jakie możliwości stwarza Digital Discovery na konkretnym przykładzie.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Listopad 2018

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym