wersja mobilna | kontakt z nami

Stereofoniczny regulator barwy tonu zasilany z baterii

Numer: Wrzesień/2017

Niewielki regulator barwy tonu zasilany akumulatorem Li-Po lub zestawem baterii LR6, uzupełniający opisane wcześniej wzmacniacze mocy dla zastosowań "mobilnych".

Pobierz PDF

rys1Głośniki współpracujące z «bateryjnymi» końcówkami mocy (np. TPA2008, TPA2005) przeważnie mają niewielkie wymiary i mocno „upośledzają” skraje pasma akustycznego. Wiadomo, że praw fizyki nie da się przeskoczyć, ale wprowadzona w tor korekta barwy może odsłuch uczynić przyjemniejszym.

Przedstawiony moduł wykorzystuje typowy, aktywny układ regulacji barwy tonu włączony w obwodzie sprzężenia zwrotnego wzmacniacza operacyjnego. Schemat regulatora barwy zamieszczono na rysunku 1. Sygnał wejściowy z gniazda IN (Mini Jack 3,5 mm) lub z IN1 (złącze śrubowe) jest doprowadzony do bufora U1. Dla zapewnienia poprawnej pracy przy niewielkim niesymetrycznym napięciu zasilającym (poniżej 5 V) i możliwie małym poborze prądu, zastosowano podwójny wzmacniacz operacyjny typu AD8606 firmy Analog Devices. Ze względu na niesymetryczne zasilanie, polaryzację wejść U1 na potencjale połowy napięcia zasilania zapewniają dzielniki R1x, R2x.

Z bufora poprzez kondensatory C2x separujące składową stałą sygnał jest doprowadzony do mostka regulacji barwy. Potencjometr RVLow odpowiada za regulację tonów niskich, RVHi tonów wysokich. Wartości elementów nie są krytyczne i można je dobrać na słuch, dopasowując korekcję pod kątem współpracujących głośników. Kondensatorem C3x można wpływać na częstotliwość regulacyjną dla tonów niskich, a C4x dla wysokich. Z wyjścia wzmacniacza U2 sygnał jest podawany na potencjometr regulacji głośności RVVol i stąd do zacisków wyjściowych OUT.

rys2Moduł jest zasilany poprzez złącze PWR, napięciem z zakresu 2,7…5,5 V. Pobór prądu nie przekracza kilku mA. Dzielnik rezystancyjny R1/R2 zapewnia polaryzację wejść nieodwracających wzmacniacza U2.

Regulator zmontowano na niewielkiej płytce drukowanej – jej schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Regulator nie wymaga uruchamiania i działa od razu po włączeniu zasilania. Należy pamiętać, że ze względu na niskie napięcie zasilania, nie on powinien współpracować z sygnałem wejściowym większym niż 1 Vrms (dla 5 V), gdyż grozi to jego przesterowaniem, szczególnie wtedy, gdy wykorzystywane są skrajne podbicia tonów.

Adam Tatuś, EP

Pozostałe artykuły

Przedwzmacniacz z eliminowaniem składowej stałej

Numer: Listopad/2017

Składowa stała w sygnale audio zwykle jest zjawiskiem niepożądanym. Najprostszą metodą jej wyeliminowania jest włączenie kondensatora w przewodzie sygnałowym. Według niektórych taki komponent pogarsza jakość dźwięku, co motywują między innymi, przesunięciem fazowym wprowadzanym przez taki element oraz szumami. Opisany przedwzmacniacz nie zawiera kondensatorów w torze sygnału audio. Ponadto, jego wzmocnienie można zmieniać.

Korektor barwy dźwięku

Numer: Listopad/2017

Korektor charakterystyki jest podstawowym elementem toru "domowego" studia lub systemu nagłośnienia. Umożliwia on kształtowanie charakterystyki częstotliwościowej sygnału. Opisywany moduł jest zmodyfikowaną wersją słynnego korektora Pultec PEQ "odpowiedzialnego" za brzmienie płyt nagrywanych od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Generator sygnału sinusoidalnego audio

Numer: Listopad/2017

W artykule przedstawiono kieszonkowy generator przebiegu prostokątnego i sinusoidalnego o częstotliwości z zakresu pasma akustycznego, zasilany z powerbanku. Wykorzystuje nietypową metodę generowania sinusoidy - filtrowanie harmonicznych z sygnału prostokątnego za pomocą filtru ósmego stopnia z przełączanymi pojemnościami MAX297.

Przekaźnik zasilany szerokim zakresem napięcia

Numer: Październik/2017

Przekaźniki elektromagnetyczne wymagają zasilenia cewki prądem o parametrach żądanych przez producenta. Jest to problematyczne, gdy napięcie zasilające całe urządzenie zmienia się w szerokim zakresie, co może zdarzyć się np. w urządzeniach przemysłowych.

Miniaturowy, stereofoniczny wzmacniacz mocy

Numer: Październik/2017

Moduł jest kompletną "cyfrową" końcówką audio o średniej mocy, pracującą w klasie D. Wzmacniacz może posłużyć do realizacji mobilnych systemów nagłośnieniowych, pracować samodzielnie np. pełniąc funkcję wzmacniacza do PC lub zamiennika uszkodzonych, niedostępnych układów końcówek mocy w sprzęcie RTV.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Listopad 2018

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym