wersja mobilna | kontakt z nami

Stereofoniczny regulator barwy tonu zasilany z baterii

Numer: Wrzesień/2017

Niewielki regulator barwy tonu zasilany akumulatorem Li-Po lub zestawem baterii LR6, uzupełniający opisane wcześniej wzmacniacze mocy dla zastosowań "mobilnych".

Pobierz PDF

rys1Głośniki współpracujące z «bateryjnymi» końcówkami mocy (np. TPA2008, TPA2005) przeważnie mają niewielkie wymiary i mocno „upośledzają” skraje pasma akustycznego. Wiadomo, że praw fizyki nie da się przeskoczyć, ale wprowadzona w tor korekta barwy może odsłuch uczynić przyjemniejszym.

Przedstawiony moduł wykorzystuje typowy, aktywny układ regulacji barwy tonu włączony w obwodzie sprzężenia zwrotnego wzmacniacza operacyjnego. Schemat regulatora barwy zamieszczono na rysunku 1. Sygnał wejściowy z gniazda IN (Mini Jack 3,5 mm) lub z IN1 (złącze śrubowe) jest doprowadzony do bufora U1. Dla zapewnienia poprawnej pracy przy niewielkim niesymetrycznym napięciu zasilającym (poniżej 5 V) i możliwie małym poborze prądu, zastosowano podwójny wzmacniacz operacyjny typu AD8606 firmy Analog Devices. Ze względu na niesymetryczne zasilanie, polaryzację wejść U1 na potencjale połowy napięcia zasilania zapewniają dzielniki R1x, R2x.

Z bufora poprzez kondensatory C2x separujące składową stałą sygnał jest doprowadzony do mostka regulacji barwy. Potencjometr RVLow odpowiada za regulację tonów niskich, RVHi tonów wysokich. Wartości elementów nie są krytyczne i można je dobrać na słuch, dopasowując korekcję pod kątem współpracujących głośników. Kondensatorem C3x można wpływać na częstotliwość regulacyjną dla tonów niskich, a C4x dla wysokich. Z wyjścia wzmacniacza U2 sygnał jest podawany na potencjometr regulacji głośności RVVol i stąd do zacisków wyjściowych OUT.

rys2Moduł jest zasilany poprzez złącze PWR, napięciem z zakresu 2,7…5,5 V. Pobór prądu nie przekracza kilku mA. Dzielnik rezystancyjny R1/R2 zapewnia polaryzację wejść nieodwracających wzmacniacza U2.

Regulator zmontowano na niewielkiej płytce drukowanej – jej schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Regulator nie wymaga uruchamiania i działa od razu po włączeniu zasilania. Należy pamiętać, że ze względu na niskie napięcie zasilania, nie on powinien współpracować z sygnałem wejściowym większym niż 1 Vrms (dla 5 V), gdyż grozi to jego przesterowaniem, szczególnie wtedy, gdy wykorzystywane są skrajne podbicia tonów.

Adam Tatuś, EP

Pozostałe artykuły

Moduł dla Internetu Rzeczy z ESP-WROOM32

Numer: Marzec/2018

Internet Rzeczy stał się rzeczywistością, więc nie ma na co czekać i warto wprowadzić swoje aplikacje w nową rzeczywistość, tym bardziej że do dystrybucji wprowadzono kolejny moduł firmy Espressif z układem ESP32 o możliwościach znacznie większych od ESP8266.

Płytka wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Numer: Marzec/2018

Raspberry Pi Zero w przeciwieństwie do większości zestawów uruchomieniowych nie ma wejść analogowych. Przedstawiony moduł umożliwia wyposażenie niewielkim kosztem komputerka Pi Zero w 8 wejść analogowych o rozdzielczości 10 bitów.

Uniwersalny driver silnika małej mocy

Numer: Marzec/2018

Niewielki moduł drivera silnika o małej mocy, przydatny w robotyce amatorskiej. Moduł jest nieskomplikowany w budowie dzięki zastosowaniu układu scalonego A3906.

Tester diod LED małej mocy

Numer: Luty/2018

Zdarzają się sytuacje, w których musimy sprawdzić diody LED. Czasem musimy zlokalizować katodę i anodę, a niekiedy określić kolor świecenia diody. Możemy zastosować miernik uniwersalny, ale zdarzają się sytuacje, że napięcie testowania miernika jest zbyt małe, aby wprowadzić diodę w stan przewodzenia. Wtedy z pomocą może przyjść opisywane urządzenie.

Uniwersalny, stereofoniczny wzmacniacz mocy 2×10 W/8 Ohm z regulacją barwy dźwięku

Numer: Luty/2018

Układ uniwersalnego wzmacniacza stereo z regulacja barwy dźwięku, mogącego znaleźć zastosowanie na przykład, w PC-audio, głośnikach przenośnych, nagłośnieniu samochodu itp.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym