wersja mobilna | kontakt z nami

Miniaturowy przedwzmacniacz mikrofonowy z układem SSM2167

Numer: Wrzesień/2017

Miniaturowy przedwzmacniacz mikrofonowy, przewidziany do aplikacji przenośnych, współpracujący z wkładkami pojemnościowymi i mikrofonami MEMS. Dzięki zastosowaniu specjalizowanego układu SSM2167 firmy Analog Devices, pomimo niewielkich wymiarów, przedwzmacniacz ma kompresor dynamiki i bramkę szumów.

Pobierz PDF

rys1Schemat ideowy przedwzmacniacza mikrofonowego z układem SSM2167 pokazano na rysunku 1. Sygnał z mikrofonu doprowadzony jest do złącza IN, na które wyprowadzono zasilanie VCC przeznaczone do zasilania mikrofonów MEMS lub wkładek pojemnościowych z rozdzielonym torem zasilania. Jeżeli stosujemy typową, pojemnościową wkładkę 2-pinową, na płytce przewidziano miejsce na rezystor polaryzujący Rx, którego wartość należy dobrać zgodnie z wymaganiami wkładki (najczęściej 2,2 kV). Następnie, sygnał poprzez kondensator separujący C2 jest doprowadzony do wejścia układu U1 typu SSM2167.

Wewnątrz niego, sygnał po buforowaniu jest podawany na wejścia wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (VCA) i zintegrowaną bramkę szumów. Parametry kompresji oraz poziom zadziałania bramki ustawiane są za pomocą dwóch zewnętrznych rezystorów. Wartość kompresji w zakresie 1:1-1:10 ustawiana jest rezystorem podłączonym do wyprowadzenia 8 (CRS), w modelu ustalono trzy progi 1:1 (bez kompresji), 3:1 (niska), 10:1 (wysoka) ustalane rezystorami R5/6 oraz zworą CR. Wartość rezystora powinna zawierać się w przedziale 5…175 kV. Zwarcie CRS do VCC wyłączy kompresor. Typowo stosowane wartości rezystancji wymieniono w tabeli 1.

rys2Kondensator C5 odpowiedzialny jest za ustalenie czasu reakcji (ATTACK) i powinien mieć pojemność z zakresu 2,2…22 mF (w prototypie zastosowałem 10 mF) w zależności od koniecznej szybkości reakcji układu kompresora. Rezystor dołączony do wyprowadzenie GTS ustala próg zadziałania bramki szumów. Wartość rezystancji powinna zawierać się w zakresie 0…5 kV (tabela 2).

W modelu progi ustalane są rezystorami R3, R4 i zworą NG na –40/–48/–54dB. Sygnał po obróbce wyprowadzony jest na złącze OUT, które nie powinno być obciążane rezystancją mniejszą niż 5 kV. Układ jest zasilany napięciem 3 V z dwóch połączonych szeregowo baterii LR6. Dopuszczalny zakres napięcia zasilania to 2,5..5,5 V, a pobór prądu wynosi do 5 mA (bez polaryzacji i zasilania mikrofonu). W wypadku współpracy z mikrofonami MEMS należy sprawdzić dopuszczalny zakres napięcia zasilania, który najczęściej zawiera się w granicach 1,8…3,6 V.

tab1Wzmacniacz zmontowano na niewielkiej, dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Montaż jest typowy a wzmacniacz nie wymaga uruchamiania i po podłączeniu do zasilania jest gotowy do pracy. W zależności od typu wkładki należy zamontować rezystor Rx. Parametry bramki i kompresora można zmieniać ustawiając odpowiednio zwory NG/CCR zgodnie z opisem na płytce, aby najlepiej dopasować pracę wzmacniacza do wymagań aplikacji.

Adam Tatuś, EP

 

 

tab2

Pozostałe artykuły

Monitor mocy prądu stałego (32 V/2 A) z alarmem

Numer: Styczeń/2018

Uniwersalny układ przetwornika moc/napięcie o szerokim zakresie mierzonej mocy, ustalanym doborem kilku elementów zewnętrznych. Wynik pomiaru jest przetwarzany na napięcie stałe, które może być mierzone za pomocą przetwornika A/C lub miernika wychyłowego. Monitor ma wbudowany komparator o progu zadziałania ustalanym potencjometrem wieloobrotowym, którego można użyć do sygnalizowania przeciążenia.

Sterownik wentylatora z płynną zmianą obrotów

Numer: Styczeń/2018

Większość termostatów sterujących pracą wentylatora chłodzącego załącza go lub wyłącza. W niektórych wypadkach nie ma potrzeby załączania wentylatora z pełną mocą, ponieważ powoduje on wówczas znaczny hałas. Prezentowany moduł reguluje prędkość obrotową wentylatora w zależności od temperatury. Ponadto chroni układ przed przegrzaniem w razie odłączenia się termistora.

Sterownik wskaźnika wychyłowego do wzmacniacza

Numer: Styczeń/2018

Na łamach EP 04/2011 został opublikowany projekt lampowego wskaźnika wysterowania. Biorąc pod uwagę, że budowa i eksploatacja urządzeń lampowych jest stosunkowo problematyczna, postanowiłem zaprojektować jego mniejszy, krzemowy odpowiednik. Analogowe wskaźniki wysterowania z pewnością uatrakcyjnią wygląd niejednego wzmacniacza audio.

Przedwzmacniacz z eliminowaniem składowej stałej

Numer: Listopad/2017

Składowa stała w sygnale audio zwykle jest zjawiskiem niepożądanym. Najprostszą metodą jej wyeliminowania jest włączenie kondensatora w przewodzie sygnałowym. Według niektórych taki komponent pogarsza jakość dźwięku, co motywują między innymi, przesunięciem fazowym wprowadzanym przez taki element oraz szumami. Opisany przedwzmacniacz nie zawiera kondensatorów w torze sygnału audio. Ponadto, jego wzmocnienie można zmieniać.

Korektor barwy dźwięku

Numer: Listopad/2017

Korektor charakterystyki jest podstawowym elementem toru "domowego" studia lub systemu nagłośnienia. Umożliwia on kształtowanie charakterystyki częstotliwościowej sygnału. Opisywany moduł jest zmodyfikowaną wersją słynnego korektora Pultec PEQ "odpowiedzialnego" za brzmienie płyt nagrywanych od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Luty 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym