wersja mobilna

Przedwzmacniacz audio

Numer: Marzec/2017

Zbudowanie przedwzmacniacza audio dobrej klasy stanowi nie lada problem. Zastosowany przez mnie specjalizowany układ scalony TDA7313 zawiera selektor wejść oraz regulator siły i barwy dźwięku. Układ może posłużyć jako moduł samodzielnie konstruowanego lub modernizowanego wzmacniacza audio.

Pobierz PDF


rys-2Przedwzmacniacz składa się z wyświetlacza, mikrokontrolera oraz niewielu elementów. Sterowanie odbywa się za pomocą 5-przyciskowej klawiatury – funkcje menu pokazano na rysunku 1.

Fizycznie, przedwzmacniacz jest złożony z dwóch modułów funkcjonalnych: interfejsu użytkownika oraz regulatora. Ich schematy ideowe pokazano na rysunkach 2 i 3. Sterowaniem i obsługą menu użytkownika zajmuje się mikrokontroler ATmega8. Jest on taktowany za pomocą zewnętrznego rezonatora o częstotliwości 4 MHz.

Układ TDA7313 to procesor audio, który jest znany i używany od ponad dziesięciu lat. Charakteryzuje się nieskomplikowaną aplikacją, funkcjonalnością i dobrymi parametrami użytkowymi (małe zniekształcenia, niski poziom szumów, szeroki zakres regulacji). Chip jest oparty na technologii CMOS i może być używany w różnych zastosowaniach, w tym sprzęcie car audio, wzmacniaczach Hi-Fi, mikserach itp. Ma 3 wejścia stereofoniczne i ich selektor umożliwiający wybranie źródła sygnału. Regulacja głośności odbywa się w zakresie –78,75…0 dB (z krokiem 1,25 dB), regulacja tonów wysokich i niskich w zakresie –14…+14 dB. Oprócz tego układ ma też funkcję wyciszania – mute. Układ procesora dźwięku jest sterowany za pomocą interfejsu I2C.

rys-2Na płytce zamontowano 2 stabilizatory napięcia: LM78705 służy do zasilania mikrokontrolera i wyświetlacza, natomiast LM7809 do zasilania układu procesora dźwięku TDA7313.

Schematy montażowe płytek wyświetlacza i regulatora pokazano na rysunkach 4 i 5. Do wykonania połaczeń pomiędzy płytkami należy użyć złącza IDC14 oraz taśmy przewodów. Z mikrokontrolerem zamontowano gniazdo programatora ISP, co umożliwia łatwe modyfikowanie aplikacji sterującej. 

Montaż należy rozpocząć od wlutowania złącza ARK, dwóch stabilizatorów oraz kondensatorów filtrujących. Teraz należy włączyć zasilanie i skontrolować poprawność napięcia zasilającego mikrokontroler ATmega8, wyświetlacz oraz procesor dźwięku TDA7313. W pierwszym wypadku powinno ono wynosić +5 V, a w drugim +9 V. Gdy wszystko mamy sprawdzone, możemy wlutować mikrokontroler ATmega oraz układ TDA. Kolejnym krokiem jest przylutowanie reszty elementów oraz zaprogramowanie mikrokontrolera. Bity konfiguracyjne należy ustawić zgodnie z rysunkiem 6.

rys-4Przedwzmacniacz należy zasilić napięciem 12 V DC. Poprawnie zmontowany powinien działać po włączeniu zasilania. Impedancja wyjścia wynosi ok. 2 kV, więc nie należy do niego dołączać słuchawek, bo układ nie zadziała. Do wyjścia należy dołączyć wejście wzmacniacza mocy audio. 

Adrian Wypenda

 

rys-5

 

rys-6

Pozostałe artykuły

3-fazowy woltomierz TRMS

Numer: Październik/2017

Pewne urządzenie wymagało dla zwiększenia funkcjonalności zainstalowania woltomierza dokonującego pomiaru napięcia sieciowego w trzech fazach. Można kupić stosunkowo niedrogie woltomierze panelowe, ale z reguły mierzą one napięcie stałe, więc wymagałyby dodatkowych układów. Postanowiłem samodzielnie zaprojektować i wykonać woltomierz mierzący napięcie trzech faz o stosunkowo dużej precyzji i dużych, czytelnych cyfrach (wyświetlacz ...

Miliamperomierz TRMS

Numer: Wrzesień/2017

W pewnym urządzeniu znajdował się analogowy miliamperomierz prądu przemiennego typu MER-96T. Wysłużony przyrząd nie mieścił się już w swojej klasie, a co gorsza miał błąd nieliniowy, więc próby kalibracji bocznika nie miały sensu. Wobec konieczności wymiany miernika postanowiłem wykonać przystawkę do kitu AVT5339 pozwalającą na pomiaru prądu przemiennego. Układ ten niewątpliwie jest tańszy od miernika analogowego, bardziej ...

"Klocek" miernika częstotliwości albo licznik zdarzeń

Numer: Sierpień/2017

Rozpoczynając pracę nad tym urządzeniem, miałem zamiar zrobić licznik nieperiodycznych impulsów elektrycznych, czyli po prostu licznik zdarzeń. Urządzenia tego rodzaju są stosowane w bardzo wielu miejscach, począwszy od pomiaru natężenia ruchu pojazdów na autostradzie lub klientów w sklepie, poprzez pomiar częstotliwości otwierania bram lub zaworów w różnych urządzeniach, a skończywszy na pomiarach średnich szybkości obrotowych ...

Mikroprocesorowa ładowarka ogniw AA/AAA

Numer: Lipiec/2017

Dzieci zużywają niezmierzony "ocean" baterii. Służą one do zasilania różnych zabawek, odtwarzaczy MP3, gier elektronicznych i innych urządzeń. Alternatywą są akumulatory np. NiCd. W handlu są dostępne tanie, "ładne" ładowarki, ale problem w różnorodności dziecięcych potrzeb polega na tym, że raz potrzeba ogniwa AA, innym razem AAA, raz 4 ogniwa, raz 3 a nawet 1. Ponadto, z moich obserwacji wynika, że jeśli w jednym urządzeniu ...

Warsztatowo/samochodowy wzmacniacz audio

Numer: Czerwiec/2017

Prezentowany wzmacniacz audio to projekt, który dzięki łatwości wykonania i wbudowanym zabezpieczeniom rozwiąże problemy z nagłośnieniem auta, pomoże przetestować głośniki w warsztacie lub może służyć jako uzupełnienie komputerowego zestawu audio. W jego budowie użyto nowoczesnego układu scalonego STPA003.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym