wersja mobilna | kontakt z nami

Drukarka 3D Gaia Multitool

Numer: Czerwiec/2016

Drukarka to Gaia Multitool to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu na świecie. Co ciekawe, może nie tylko drukować obiekty trójwymiarowe z mas półstałych, gliny, plastiku i innych tworzy, ale jednocześnie jest platformą CNC do głowic: drukującej masami, FDM, frezującej, laserowej, tnącej, rytującej, rysującej.

Pobierz PDF

Fotografia 1. Przykład wydruku wykonanego z gliny za pomocą drukarki Gaia Multitool

Drukarka Gaia Multitool ma możliwość wydruku 3D w technologii FDM tworzywami sztucznymi ABS i PLA oraz w technologii JAPA masami półplastycznymi. Ma też specjalny extruder sterowany programowo przeznaczony do druku gliną i porcelaną (fotografia 1). Ponadto, extruder ma kartusze do druku masami żywicznymi i innymi kompozycjami.

Gaia Multitool to również frezarka CNC. Umożliwia grawerowanie oraz frezowanie płaskorzeźb w drewnie, tworzywach sztucznych, woskach, piankach oraz w innych miękkich materiałach. Pomyślano ją również jako platformę CNC do montowania i sterowania szeregiem innych eksperymentalnych głowic (fotografia 2).

Solidna, aluminiowa budowa, malowana proszkowo oraz podzespoły maszyn CNC zapewniają wysoką jakość wykonywanych prac. Dla potencjalnego użytkownika ogromne znacznie ma to, że drukarka działa w systemie "włącz i pracuj przez setki godzin". Kolejnymi jej atutami jest możliwość drukowania i obrabiana obiektów o dużych wymiarach:

  • Gaia Multitool drukuje i obrabia obiekty o średnicy 30 cm i wysokości 45 cm,
  • Gaia Multitool MAXX - o średnicy 48 cm i wysokości 130 cm.

Drukarki 3D wykonywane i oferowane przez kielecką firmę Velen są przeznaczone dla przemysłu, małych zakładów produkcyjno-usługowych oraz uczelni (fotografia 3). Bardzo atrakcyjna cena urządzeń przy wysokiej jakości ich wykonania oraz możliwościach obróbczych stawia je wysoko na rynku drukarek 3D.

Fotografia 2. Przykładowa głowica frezująca zamontowana w drukarce Gaia Multitool

Fotografia 3. Rodzina drukarek Gaia Multitool

Gaia Multitool została uznana za "najlepszą, nową drukarkę 3D 2014 r. w Polsce". Zdobyła również trzecie miejsce w kategorii "najlepsza polska drukarka 3D 2015 r." Te nagrody są bardzo cenne i prestiżowe. Wybór nagrodzonych w tym rankingu, organizowanym przez CD3D jest dokonany przez około stu specjalistów z branży druku 3D.

Polski producent drukarki Gaia Multitool zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wszystkie zużywające się podzespoły drukarki są ogólnie dostępne na ryku polskim, co gwarantuje możliwość eksploatacji urządzenia przez dziesiątki lat. Materiały eksploatacyjne nie są chipowane.

Janusz Wójcik
Velen, Kielce

Pozostałe artykuły

Wyświetlacze typu OLED

Numer: Listopad/2017

Wyświetlacze OLED znajdują zastosowanie w tysiącach produktów. Dzięki właściwościom OLED-ów, szybkiemu rozwojowi technologii oraz obecnym trendom proekologicznym, w których duży nacisk kładzie się na produkty ?zielone?, będą one prawdopodobnie zyskiwały na popularności.

Aparat do elektroterapii - nowa koncepcja. Uśmierzanie bólu dźwiękiem

Numer: Listopad/2017

Autorka artykułu poszukuje osób chętnych do współpracy przy tworzeniu nowego, unikatowego rodzaju urządzenia do elektroterapii. Potrzebni są specjaliści różnych dziedzin: inżynierowie aparatury biomedycznej, neuroinformatycy potrafiący zaimplementować programistycznie dowolną metodę przetwarzania sygnału biomedycznego, realizatorzy dźwięku, konstruktorzy elektronicy i mechanicy ze znajomością programów do projektowania 3D, programiści ...

Technologie jutra dzięki National Instruments

Numer: Listopad/2017

Za rozwojem nowoczesnej elektroniki, zarówno konsumenckiej, jak i przemysłowej, kryją się skomplikowane technologie. Praktycznie wszelkie nowinki, takie jak smartfony, systemy komunikacji i coraz bardziej inteligentne urządzenia, nie istniałyby gdyby nie ciężka praca inżynierów prowadzących badania i testujących prototypy. Można sobie wyobrazić, jak trudne jest i jakiego oprzyrządowania wymaga rozwijanie najbardziej zaawansowanych technologii ...

Czy szybko musi oznaczać byle jak?

Numer: Listopad/2017

Ile razy zdarzyło się Wam stanąć przed koniecznością skonstruowania czegoś na szybko? Prototyp nowego urządzenia, który trzeba uruchomić ekspresowo, potrzeba chwili i stworzenie podręcznego narzędzia (jak np. generator czy nietypowy zasilacz) - dobrze, żeby elektronika miała swoją solidną obudowę. Nie tylko z powodu ochronienia jej przed uszkodzeniami, ale także dla ułatwienia zamocowania w docelowym miejscu lub choćby postawienia ...

Komponenty do łączności radiowej

Numer: Listopad/2016

Artykuł przeglądowy uwzględniający Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth, ANT i inne, w tym nowe techniki, będące w trakcie opracowywania. Moduły UMTS-HSPA. Anteny radiokomunikacyjne, w tym do transmisji bezprzewodowej. Firma Computer Controls zapewnia wsparcie techniczne, od etapu doboru standardu komunikacji, rozwiązania hardware'u po pomoc w kolejnych etapach rozwoju projektu, dając przy tym możliwość uzyskania wsparcia od producenta.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Styczeń 2018

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym