wersja mobilna | kontakt z nami

Drukowanie kodów jedno i dwuwymiarowych za pomocą przemysłowych drukarek atramentowych EBS Ink-Jet

Numer: Kwiecień/2016

Przedmioty składowane w magazynie lub przemieszczające się na taśmie produkcyjnej mogą być w różny sposób identyfi kowane przez system zautomatyzowany, chociaż nie tylko. Jedną z najbardziej popularnych metod jest umieszczanie na nich lub ich opakowaniach znaczników - kodów jedno- lub dwuwymiarowych, które oprócz symbolu produktu mogą zawierać dodatkowe informacje. Do ich nadruku świetnie nadają się przemysłowe drukarki atramentowe produkowane we Wrocławiu przez firmę EBS Ink-Jet Systems.

Pobierz PDF

O drukarkach atramentowych EBS pisaliśmy w lutowej Elektronice Praktycznej, jednak może bardziej w kontekście tekstów (oznaczenie typu, informacja dla użytkownika i inne) drukowanych na przedmiotach szybko przemieszczających się na taśmie przemysłowej.

Jednak dzięki dużej rozdzielczości, te drukarki świetnie nadają się również do bezdotykowego nadruku kodów 1D i 2D, które mogą posłużyć do identyfikacji przedmiotu w dalszym ciągu procesu lub podczas magazynowania. Pamiętajmy też o tym, że taka drukarka obok kodu 1D lub 2D może też umieścić napis, symbol, uproszczony schemat połączeń i inne nadruki.

Do drukowania kodów 2D świetnie nadaje się np. drukarka EBS-1500 (fotografia 1). Dzięki głowicy 64-kropkowej i możliwości drukowania napisów o wysokości do 115 mm (!) jest w zasadzie bezkonkurencyjna. No może mogą się z nią równać specjalizowane etykieciarki szerokoformatowe, chociaż EBS-1500 jest od nich kilkukrotnie szybsza i bardziej uniwersalna!

Fotografia 1. Drukarka EBS-1500 oferuje niespotykane w produktach konkurencyjnych połączenie szybkości wydruku, wysokości napisów (do 115 mm!) i doskonałej rozdzieloczości

Fotografia 2. Wszędzie tam, gdzie jest wymagana duża prędkość wydruku sprawdzi się EBS-6500. Ta drukarka jest w stanie drukować blisko 3 kody 2D o wymiarach 1 cm×3 cm na sekundę

Fotografia 3. Drukarka ręczna EBS-260 przyda się do znakowania obiektów poza zakładem pracy lub taśmą produkcyjną

Dzięki małym odstępom pomiędzy dyszami głowicy drukującej wynoszącym 1,8 mm druk bez problemu spełnia wymagania czytników kodu. Mały odstęp pomiędzy dyszami głowicy jest bardzo ważny przy drukowaniu kodów 2D, ponieważ zbyt duże odległości powodują powstawanie rozstrzelonego druku, który wówczas nie spełnia wymagań czytników kodów 2D i jest niemożliwy do odczytania. Drukarka może nadrukowywać kody w formatach: Datalogic, Matrix, 2/5 5 Bars, Interleaved, Code 39, EAN-8, EAN-13, UPC-A, Kod 128, EAN-128, Kod 128B, ITF-8, ITF-14.

Fotografia 4. Dzięki niezawodności i solidnemu wykonaniu drukarka ręczna EBS-260 przydaje się również w nietypowych zastosowaniach - np. tu usprawnia pracę leśników przy inwentaryzacji drewna

Do aplikacji wymagających dużej szybkości drukowania jest przeznaczona drukarka EBS-6500 (fotografia 2). Ta drukarka może nadrukowywać kody w formatach: Datalogic, Matrix, 2/5 5 Bars, 2/5 IATA, Interleaved, Code 39, EAN-8, EAN-13, UPC-A, UPC A EBS, Kod 128, EAN-128, Kod 128B, ITF-8, ITF-14, ECC200.

Co ważne, pomimo dużej szybkości, drukowane kody nadal spełniają wymagania stawiane przez czytniki i są dla nich doskonale czytelne. Na przykład, kod DataMatrix EC200 przy maksymalnej wielkości wynoszącej: wysokość 32 kropki (10 mm), szerokość 96 kropek (około 30 mm), może być drukowany z prędkością aż 176 kodów na minutę (prawie 3 kody w ciągu sekundy)! Dzięki DataMatrix ECC200 można zapisać 98 liczb, 72 znaki alfanumeryczne lub 47 liczb binarnych.

Do znakowania opakowań lub wyrobów poza taśmą produkcyjną przyda się opisywana w EP 12/2015 drukarka przenośna Hand-Jet EBS-260 (fotografia 3). Jak przystało na samodzielne urządzenie przenośne, jest ona zasilana z baterii akumulatorów i ma wbudowany zasobnik z atramentem.

Dzięki niej można znakować nie tylko niewielkie przedmioty i opakowania, ale również mające duże gabaryty, np. kręgi betonowe, rury klimatyzacji i inne. Jej najważniejszą cechą i jednocześnie ogromną zaletą jest mobilność - drukarka może być obsługiwana za pomocą wbudowanego menu, nie jest związana z infrastrukturą przemysłową, można ją zabrać np. do lasu i znakować drewno, jak pokazano na fotografii 4.

Jak w "dużych" drukarkach, metoda nadruku jest bezkontaktowa i może być w pełni zautomatyzowana. Przy znakowaniu można używać zmiennych (data, godzina, termin przydatności, numeracja), umieszczać symbole graficzne itp.

Drukarka EBS-260 może drukować następujące kody:

  • Numeryczne: EAN-2, EAN-5,EAN-8, EAN-13, EAN-5 + EAN-2, EAN-8 +EAN-2, EAN-8 + EAN-5, EAN-13 +EAN-2, EAN-13 + EAN-5, Code 25, Code 11, Code 25 Industrial, Code 25 Interleaved, Code25 IATA, Code 25 Data Logic, Codabar, Leticode, Identcode, GS1 DataBar-14, GS1 DataBar Limited, GS1 DataBar Expanded, UPC-A, UPC-E, PostNet, MSI Plessey, Pharmacode One-Track, Pharmacode Two-Track, ITF-14, PZN.
  • Alfanumeryczne 1D: Code 39, Code 39 Extented, GS!-128 (UCC/EAN-128), Code 128, Code 16k, Code 93, Telepen Alpha, Australia Post 4-State, Royal Mail 4-State (RM4SCC).
  • Alfanumeryczne 2D: QR Code, Data Matrix, PDF417, PDF417 Truncated, MicroPDF417.
Podsumowanie

Tabela 1. Możliwości drukowania kodów przez drukarki omawiane w artykule

Uzupełnieniem oferty firmy są materiały eksploatacyjne do drukarek, wśród których bodajże najważniejszą rolę pełnią różne atramenty. Firma wytwarza różnobarwne atramenty do opisywania powierzchni nasiąkliwych (papier, kartony laminowane) oraz nienasiąkliwych (szkło, metale, większość tworzyw sztucznych z wyjątkiem tefl onu i niektóre rodzaje polietylenu i polipropylenu). Specjaliści z firmy oraz jej partnerzy pomogą w wyborze produktu odpowiedniego dla potrzeb oraz w zintegrowaniu drukarki z taśmą produkcyjną.

Możliwości drukarek w zakresie wydruku kodów 1D i 2D umieszczono skrótowo w tabeli 1. Znakowanie wielu produktów, nie tylko dla potrzeb identyfikacji w trakcie trwania zautomatyzowanych procesów, jest koniecznością. Na przykład, na produktach spożywczych jest obowiązek umieszczania daty produkcji i/lub terminu przydatności.

Najtańszą, najbardziej elastyczną, uniwersalną i łatwą w użyciu metodą jest zastosowanie drukarek atramentowych drukujących w technice Ink-Jet. W ofercie firmy EBS Ink-Jet Systems można znaleźć produkty wielozadaniowe, sprawdzone i dobrze dostosowane do zadań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w warunkach przemysłowych.

Jacek Bogusz, EP

Pozostałe artykuły

Druk 3D dla elektroników (3)

Numer: Listopad/2017

Niektóre funkcjonalności programu Design Spark Mechanical są realizowane w trochę "dziwny" sposób. Wśród tych wymieniłbym na przykład funkcję "przenieś", w której nazwie nic nie sugeruje, aby służyła ona również do powielania komponentów. Przyjrzyjmy się, jak możemy zaprząc ją do rysowania rozmaitych obiektów, trudnych do utworzenia innymi metodami.

Zastosowanie urządzeń IO-Link do akwizycji danych procesowych

Numer: Listopad/2017

Współczesny rynek automatyki przemysłowej związany z produkcją przemysłowych czujników procesowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Aby sprostać wymaganiom zgodności produktu końcowego z silnie rozpowszechnioną ideą Przemysłu 4.0, producenci integrują z czujnikiem interfejsy udostępniające coraz więcej danych procesowych. Jak skorzystać z tej technologii i jak przełożyć to na zysk naszej firmy? Czy nowa technologia jest skomplikowana? ...

Automatyczny sterownik oświetlenia z LOGO! 8

Numer: Listopad/2017

Obecne czasy stoją pod znakiem ekologii połączonej z ekonomią. Szczególnie mocno widać to w dziedzinie oświetlenia. Staramy się oszczędzać energię elektryczną poprzez montowanie źródeł światła o jak najmniejszym poborze energii przy jednoczesnym zachowaniu właściwego natężenia światła. Bywa przy tym, że zapominamy o ważnym czynniku ludzkim, który powoduje, że nie zawsze planowane oszczędności są realizowane. Wynika to ...

Sieć Wi-Fi w przemyśle. Udogodnienia i zagrożenia

Numer: Listopad/2016

Współcześnie sieci bezprzewodowe są niemal wszędzie. Przeciętny użytkownik najlepiej zna je z zastosowań domowych, ale upowszechniły się one również w zakładach przemysłowych. Brak konieczności prowadzenia kabli połączeniowych, dostępność sieci w niemal dowolnej lokalizacji i szeroka znajomość posługiwania się tym rodzajem łączności są powodami, dla których stosowanie Wi-Fi jest bardzo wygodne, ale czy bezpieczne w tak ...

Internetowy sterownik podlewania ogrodowego na LOGO! Zdalny dostęp za pomocą Androida/iOS

Numer: Listopad/2016

Miesiąc temu pokazaliśmy fragment sieciowych możliwości LOGO! 8, które bazowały na serwerze HTTP wbudowanym w sterownik. Firma Siemens zadbała także o użytkowników urządzeń mobilnych z Androidem i iOS - dzięki specjalnej, dostępnej bezpłatnie, aplikacji użytkownik LOGO! 8 może nie tylko monitorować stan wejść, wyjść i zmiennych programu, ale także samodzielnie zaprojektować zdalny, graficzny panel HMI.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Styczeń 2018

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym