wersja mobilna

Mobilna Elektronika Praktyczna

Sprzęt  Raspberry Pi 4 Model B 

 

Na rynku pojawiła się właśnie nowa generacja Raspberry Pi. Wprowadzony model jest nie tylko bardziej wydajny, ale ma też lepsze interfejsy komunikacyjne. To bardzo dobra wiadomość dla całego szeregu inżynierów - elektroników, gdyż Raspberry Pi stanowi już nie tylko popularną platformę deweloperską lub niedrogi komputerek dla hobbystów, ale jest też używany w produkcyjnych wersjach różnorodnych urządzeń.

Raspberry Pi 4 Model B to najpotężniejszy z modeli Raspberry Pi, jakie kiedykolwiek zbudowano. Cechuje się licznymi usprawnieniami w odniesieniu do szybkości procesora, wydajności multimedialnej, pojemności pamięci i interfejsów komunikacyjnych, dzięki czemu będzie atrakcyjny zarówno dla użytkowników komputerów stacjonarnych, hobbystów, twórców, jak i profesjonalnych inżynierów, pracujących z intensywnymi obliczeniowo aplikacjami wbudowanymi, takimi jak systemy wizyjne i sztuczna inteligencja (AI - Artificial Intelligence). Znajdzie też zastosowanie jako nieduży, domowy komputer stacjonarny.

Zastosowania

Od pewnego czasu Raspberry Pi jest powszechnie stosowane przez profesjonalnych inżynierów, zarówno podczas prototypowania, jak i w trakcie produkcji masowej. Dotyczy to szerokiego zakresu aplikacji, począwszy od IoT i sztucznej inteligencji, przez systemy sterowania i automatyki przemysłowej, a kończąc na konserwacji predykcyjnej. Mając więcej pamięci, prawdziwy, gigabitowy interfejs ethernetowy, porty USB 3.0 i większą wydajność procesora, a wszystko to dostępne w atrakcyjnych cenach, nowy Raspberry Pi 4 Model B startuje ze świetnej pozycji, dzięki której możemy się spodziewać, że szybko zostanie wdrożony w wielu aplikacjach przemysłowych.

Dodatkowa moc i wybór różnych opcji pojemności pamięci spełniają potrzeby profesjonalnych projektantów. Dzięki temu algorytmy niektóre sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogą być przetwarzane bezpośrednio na płytce, redukując tym samym ilość danych przesyłanych do chmury, a jednocześnie zmniejszając realne obawy o zachowanie prywatności użytkowników. A w przypadku zastosowania w roli komputera stacjonarnego, użytkowników ucieszy zapewne sprzętowa akceleracja dla multimediów i wsparcie dla pracy w konfiguracji z dwoma wyświetlaczami.

Parametry

Komputer Raspberry Pi 4 Model B to pierwszy z modeli, w którym wykorzystano układ SoC wykonany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, co pozwoliło uzyskać znaczący wzrost wydajności i pozytywnie wpłynąć na energooszczędność. Nowy procesor ma cztery 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz. Do tego na pokładzie znalazły się dwa porty micro HDMI, które pozwalają na pracę w konfiguracjach z dwoma wyświetlaczami, przy rozdzielczościach do 4K. Duże znaczenie mają też wbudowane interfejsy komunikacyjne:

  • nowy interfejs USB 3.0 SuperSpeed, pozwala na szybsze przesyłanie danych do pamięci masowych (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowy interfejs ethernetowy pozwala osiągać szybkość transferu na poziomie do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa Wi-Fi w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz pozwala na uzyskiwanie rzeczywistych transferów na poziomie ponad 100 Mb/s. Płytka jest wstępnie certyfikowana, dzięki czemu korzystając z niej w finalnej wersji produktu można znacząco skrócić czas potrzebny na testowanie zgodności urządzenia z wymogami regionalnych norm, tym samym zmniejszając koszty i czas wprowadzenia aplikacji na rynek.

Komputer dostępny jest w trzech wersjach, różniących się ilością dostępnej pamięci. Są to opcje 1 GB, 2 GB i 4 GB pamięci LPDDR4. RPI 4 sprzętowo wspiera: dekodowanie H.265 (4k@p60 fps), dekodowanie H.264 (1080p@60 fps) i enkodowanie H.264 (1080p@30 fps). Ma też wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0 oraz potokowe przetwarzanie danych z sensora obrazu. Obsługuje również standard Power over Ethernet - poprzez dodatkowy moduł PoE HAT. Podstawową metodą zasilania jest natomiast USB, z tym że w tym wypadku zastosowano złącze USB Typu C!

Ceny i dostępność

Ceny nowego komputera zależą od wersji. Model z 1 GB pamięci RAM kosztuje 35 dolarów. Model z dwa razy większą pamięcią to koszt 45 USD, a model z 4 GB pamięci RAM kosztuje 55 dolarów.

Warto dodać, że - co ważne dla firm integrujących Raspberry Pi w urządzeniach przemysłowych, nowy komputer będzie w produkcji przynajmniej do stycznia 2026 roku.

Marcin Karbowniczek, EP

Pozostałe artykuły

Zobacz wszystkie

Elektronika Praktyczna

Lipiec 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym