Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Październik 2021
Październik 2021

Jednym z krytycznych parametrów, wpływających na sukces rynkowy produktu, jest tzw. time-to-market, czyli czas wymagany na opracowanie końcowego produktu i przygotowanie go do sprzedaży. Zastosowanie gotowego minikomputera SBC, jako serce projektowanego urządzenia, może w znaczący sposób przyspieszyć prace projektowe i przy właściwym zarządzaniu procesem rozwoju produktu, zmniejszyć finalne koszty produkcji. Takie podejście ma też pewne wady, które dotyczą samych minikomputerów, ale także są wynikiem błędów popełnianych przez konstruktorów. Ogromne możliwości tych komponentów i pozorna łatwość implementacji w niemal każdej aplikacji, przesłaniają inne ważne aspekty. To wydanie EP poświęcone jest minikomputerom jednopłytkowym. Opisujemy jakie korzyści wynikają ze stosowania SBC/SoM/SiP i jak unikać typowych błędów oraz przeanalizujemy najnowsze dostępne produkty tej kategorii.

SFP jest skrótem od Small Form-factor Pluggable transceiver. Jest to interfejs, który służy do połączenia pomiędzy urządzeniem a zewnętrznym medium transmisyjnym. Może to być laser z łączem światłowodowym albo złącze RJ-45 pozwalające na podłączenie miedzianej skrętki. Dostępna jest szeroka gama złącz, używających takiej samej obudowy, ale różniących się technologią i prędkością transmisji. Zaprezentowane w tym wydaniu EP urządzenie – SFPreader, pozwala na konfigurację modułów SFP i SFP+ oraz umożliwia przeprowadzenie testów komunikacji. To doskonały sposób na poznanie tego nowoczesnego standardu.

Kolejnym projektem, który znajdzie wiele praktycznych zastosowań, ale pozwoli też na poznanie nowoczesnego standardu, jest karta sieciowa z PoE. Dzięki Power over Ethernet możliwa jest transmisja danych oraz jednoczesne dostarczanie zasilania, poprzez standardowe okablowanie sieci komputerowej. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne w aplikacjach IoT oraz automatyce domowej, gdzie karta sieciowa z wbudowanym zasilaczem PoE zgodnym z IEE802.3af upraszcza okablowanie aplikacji. Rolę interfejsu ethernet pełni znany, sprawdzony i wspierany przez Linuxa układ ENC28J60, który doskonale współpracuje, nie tylko z Rpi.

W październikowym wydaniu znajdziecie, także wiele innych, ciekawych projektów, jak np. multiplekser magistrali I2C, czy energooszczędny termometr. Nie zabrakło, także solidnej porcji wiedzy, zwłaszcza z zakresu paneli frontowych obudowy i rozwiązań stosowanych w pomiarach biochemicznych.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik październik 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje październik 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów