Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Wrzesień 2021
Wrzesień 2021

Niemal wszystkie nowoczesne urządzenia elektroniczne bazują na cyfrowych mikrokontrolerach, nawet jeśli są elementem systemu przetwarzającego sygnały analogowe. Tak szeroko zakrojona ekspansja jest efektem ciągłej ewolucji tych układów. Coraz bogatszy asortyment standardowych bloków peryferyjnych oraz rosnąca wydajność obliczeniowa i efektywność energetyczna, otwierają drogę do coraz to nowych zastosowań. Z drugiej strony, wielu producentów oferuje układy ze skromniejszym wyposażeniem, ale wyspecjalizowane do realizowania określonych funkcji. Wytypowanie odpowiedniego mikrokontrolera do projektu, wśród tylu rozwiązań i wielu dodatkowych uwarunkowań, nie jest łatwe, a dodatkowo, półprzewodnikowy kryzys, którego doświadczamy, zmienił podejście konstruktorów w tym względzie. Zamiast wybierać mikrokontrolery z dużą nadwyżką wydajności, wyszukują układów, które są mniej popularne i słabiej wyposażone, ale dzięki temu dostępne teraz i w bliskiej przyszłości. We wrześniowym wydaniu EP omówiliśmy najciekawsze propozycje producentów układów tego typu.

Każdy elektronik miał nie raz styczność z pomiarem częstotliwości i z pewnością potrafi sobie wyobrazić, jak duża różnorodność sygnałów wiąże się z tym zagadnieniem. Prezentujemy serię układów - wzmacniaczy sygnału do miernika częstotliwości, które pozwolą poszerzyć zakres zastosowań klasycznych przyrządów pomiarowych. Opisane trzy wersje wzmacniaczy dostosowują sygnały, których parametry uniemożliwiały wykonanie pomiaru, do poziomów akceptowanych przez klasyczne mierniki częstotliwości i czasu.

Kolejnym interesującym projektem jest Automatyczny regulator poziomu sygnału audio. Jest przydatny przy rejestracji i obróbce sygnału audio. Jego działanie będzie nieocenione, gdy rejestrujemy lub transmitujemy sygnał mowy, a mówca ma niespokojny charakter i najzwyczajniej wierci się przed mikrofonem, co utrudnia utrzymanie stałego poziomu sygnału, lub kiedy nie możemy zachować stałej odległości od mikrofonu, ponieważ coś demonstrujemy. Takie urządzenie będzie przydatne np. osobom nagrywającym materiały na YouTube.

Jak co miesiąc przygotowaliśmy też dużą porcję mniejszych projektów oraz ciekawych rozwiązań bazujących na Arduino czy Raspberry Pi. Prezentujemy najnowsze podzespoły i interesujące komponenty wielu producentów branży elektronicznej. Nie można przeoczyć naszych tutoriali np. o pomiarach biomedycznych, czy o projektowaniu konfigurowalnych sterowników diod LED dużej mocy.

Zapraszam do lektury
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik październik 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje październik 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów