Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Marzec 2020
Marzec 2020

Każde urządzenie elektroniczne potrzebuje energii, by mogło zadziałać. W wielu zastosowaniach nie jest możliwe stałe czerpanie energii z instalacji energetycznej i wtedy energię trzeba magazynować, a najbardziej optymalnym rozwiązaniem są akumulatory. Możliwości i parametry akumulatorów wyznaczają granice rozwoju wielu branż, od urządzeń smart po motoryzację, dlatego marcowy numer Elektroniki Praktycznej poświęcamy tym komponentom. Szczegółowo podsumowujemy informacje o ogniwach litowych oraz analizujemy możliwości udoskonalonych ogniw niklowych. Sprawdzamy ofertę rynkową, poruszamy zagadnienia dotyczące ładowania i pomiaru stopnia naładowania akumulatorów, a na praktycznym przykładzie prezentujemy przebieg samodzielnej budowy pakietu akumulatorów.

 

Szczególnej uwadze polecam projekt analizatora widma sygnału akustycznego, w którym autor zastosował sprytne rozwiązanie programowe. Dyskretna transformata Fourier’a (DFT) pozwala wykonać analizę widma sygnału przy użyciu niewielkiej mocy obliczeniowej i małej ilości pamięci operacyjnej. Dzięki temu na bazie mikrokontrolera ATXmega i wyświetlacza OLED powstało nieskomplikowane, ale bardzo efektowne urządzenie.

 

W dziale miniprojektów znajdziemy bardzo praktyczne moduły. Pierwszy z nich to extender magistrali I2C, który umożliwia przedłużenie i rozgałęzienie tej często stosowanej magistrali. Będzie doskonałym uzupełnieniem płytek Raspberry i Arduino. Drugim projektem jest moduł Bluetooth BLE4.1 zgodny z XBee. Sterowany poprzez interfejs UART i komendy AT może poszerzyć możliwości nawet najprostszego układu z mikrokontrolerem. Kolejne urządzenie, choć konstrukcyjnie proste, może okazać się jedynym ratunkiem w niektórych instalacjach audio. Jest to filtr tłumiący częstotliwość 50 Hz – przydźwięk sieci energetycznej.

 

Ponadto prezentujemy informacje o najnowszych podzespołach, ciekawych projektach elektronicznych i czujnikach dedykowanych do aplikacji IoT. Opisujemy jak użyć TouchGFX wraz z STM32, kontynuujemy tutorial o układach FPGA MAX10 oraz uczymy jak korzystać z Analog Discovery 2 i LTspice.

 

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów