wersja mobilna | kontakt z nami

Kursy

 
STREFA PŁATNYCH MATERIAŁÓW

Programowanie STM32F4 (6)

W artykule weźmiemy na warsztat popularny, monochromatyczny wyświetlacz graficzny LCD będący klonem wyświetlacza używanego w telefonach Nokia 5110 oraz Nokia 3310.

Blynk - sterowanie przez Internet w 5 minut

Budowanie oraz programowanie urządzeń elektronicznych staje się coraz łatwiejsze ze względu na dostępność opensourcowych bibliotek programistycznych oraz gotowych platform z procesorem, np. Arduino, Raspberry PI i innych. Wykonanie projektu z wyświetlaczem może się ograniczyć do pobrania odpowiedniej biblioteki, nałożeniu shielda i już jest gotowe coś, co kiedyś zajęłoby bardzo dużo czasu. Nasuwa się pytanie, czy podobnie stanie się z urządzeniami IoT? Poprawna odpowiedź to ? już tak się stało!

Systemy dla Internetu Rzeczy (5). System operacyjny czasu rzeczywistego TI-RTOS - pierwszy program

Podstawowym czynnikiem efektywnego programowania systemów wbudowanych jest zapewnienie pracy w czasie rzeczywistym. Szczególnie istotne, ale i trudne, jest to w przypadku stosowania wielordzeniowych układów scalonych typu SOC (system on chip). Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku układu CC2650 SensorTag firmy Texas Instruments. Dlatego producent przygotował wersję systemu operacyjnego czasu rzeczywistego TI-RTOS ściśle powiązanego z biblioteką użytkową oraz stosem komunikacyjnym.

Pierwsze kroki z FPGA (10). Miernik odległości z GP2Y0A60SZLF

W artykule przedstawiamy implementację w FPGA miernika optycznego, który jest przeznaczony do mierzenia odległości w zakresie od 10 do 150 cm. Funkcję sensora odległości spełnia moduł nadawczo-odbiorczy IR firmy Sharp GP2Y0A60SZLF, w torze pomiarowym pracuje przetwornik A/C wbudowany w FPGA MAX10.

GUIX Studio (1)

Każda aplikacja wymagająca interakcji z użytkownikiem musi być wyposażona w interfejs użytkownika. Współcześnie zwykle do tego celu używa się wyświetlaczy graficznych. Zastosowanie takiego wyświetlacza znacznie podnosi atrakcyjność urządzenia i umożliwia - w myśl maksymy "jeden obraz = tysiąc słów" - stosowanie symboli graficznych, zamiast opisów tekstowych. Jednak zaprojektowanie interfejsu użytkownika z wyświetlaczem graficznym jest dość trudne i dlatego producenci podzespołów dostarczają odpowiednich narzędzi ułatwiających pracę programisty lub konstruktora systemu. Przykładem jest GUIX Studio firmy Renesas.

Podstawy generowania grafik w FPGA za pomocą VHDL (1)

Układy FPGA dzięki swojej elastycznej budowie znajdują szerokie zastosowania w wielu różnych dziedzinach techniki i ? oczywiście ? elektroniki. Przejawia się to w ich coraz częstszym używaniu przez hobbystów w różnych projektach ? od tych prostszych do tych bardziej złożonych. Część z tych aplikacji wymaga przedstawienia rezultatów swojego działania w postaci obrazu wyświetlanego na monitorze komputera. W jaki sposób można osiągnąć taki efekt? Pokażemy to w cyklu artykułów, na przykładzie prostych elementów graficznych tworzonych za pomocą opisów w języku VHDL. Ćwiczenia prezentujące implementację poszczególnych elementów graficznych generowanych sprzętowo będą nam służyć do tworzenia obrazów flag różnych krajów?

Systemy dla Internetu Rzeczy (4). Zestaw CC1310 LaunchPad

Istotnym czynnikiem użyteczności sieci bezprzewodowej jest zasięg działania poszczególnych węzłów. Przy wykorzystaniu pasma ISM 868 MHz zasięg działania rośnie z kilkunastu metrów (dla pasma 2,4 GHz) do kilku kilometrów. Użycie zestawu startowego CC1310 LanuchPad umożliwia łatwe rozpoczęcie pracy w tym paśmie. Zastosowany w zestawie układ scalony CC13100 ma architekturę zgodną z układami CC2650 i CC1350 oraz taki sam rozkład wyprowadzeń. Do jego programowania używany jest ten sam pakiet programowy i ten sam system operacyjny czasu rzeczywistego. Zmodyfikowany jest tylko interfejs radiowy.

Pierwsze kroki z FPGA (9). Obsługa wyświetlacza OLED z kontrolerem SSD1331

Celem projektu było obsłużenie sprzętowego kontrolera kolorowego wyświetlacza OLED za pomocą układu FPGA zestawu maXimator. Zastosowany w przykładzie wyświetlacz wyposażono w kontroler SSD1331, z którym aplikacja użytkownika komunikuje się poprzez interfejs SPI.

Użytkowanie Odroid-C1+ (4). Pomiary z udostępnieniem wyników w sieci lokalnej

Podczas pracy przy projektach programistycznych, bardzo rzadko używa się wyłącznie jednego języka programowania. Najczęściej projekty są podzielone na moduły, które mogą być tworzone za pomocą różnych narzędzi i bibliotek. Dotyczy to także systemów wbudowanych, zwłaszcza tych działających pod kontrolą systemu operacyjnego, takiego jak Linux. W artykule, będącym kolejną częścią cyklu poświęconego ODROIDowi, zostanie pokazany sposób na pomiar wilgotności oraz temperatury z udostępnieniem wyników w sieci lokalnej, z wykorzystaniem języków C, Python i JavaScript.

Programowanie STM32F4 (6)

Zajmiemy się sterowaniem adresowalnymi paskami diod LED WS2812B. Mowa o elastycznych listwach oświetleniowych z giętkiego laminatu, na których znajdują się połączone równolegle diody LED z wbudowanym kontrolerem. Listwy takie możemy dowolnie docinać (w wyznaczonych miejscach), łączyć i przyklejać w miejscach, które chcemy oświetlić.

Rejestracja i wizualizacja temperatury

Tani system do zdalnego monitorowania temperatury pieca lub centralnego ogrzewania w domku jednorodzinnym, ogrzewanym za pomocą starszego typu pieców na węgiel. Problem dotyczy potencjalnej możliwości wygaśnięcia takiego pieca pod nieobecność właściciela z różnych powodów. Wiadomo, jakie skutki może to za sobą pociągać, gdy na zewnątrz panuje mróz.

Przemysłowy Internet Rzeczy (3). Mikrokontroler CC1310 - programowanie kontrolera czujników

W artykule zaprezentujemy obsługę wbudowanego w mikrokontroler CC1310 modułu kontrolera czujników. Wykonamy projekt urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury. W artykule korzystać będziemy z oprogramowania Code Composer Studio, Sensor Controller Studio oraz z układu do bezdotykowego pomiaru temperatury TMP007.

Systemy dla Internetu Rzeczy (3). Moduły rozszerzeń DevPack dla zestawu SensorTag

W tym odcinku kursu zostaną omówione następujące moduły rozszerzeń dla zestawu SensorTag: Debug DevPack, Watch DevPack i LED Audio DevPack. Jest kilka modułów rozszerzeń DevPack do zestawu SensorTag firmy Texas Instruments. Jako pierwszy pojawił się moduł Debug DevPack z układem emulatora sprzętowego typu XDS110. Następnie zaoferowano moduł Watch DevPack nazywany też Display DevPack lub LCD screen DevPack. Zawiera on tylko wyświetlacz LCD TFT. Kolejny moduł to LED Audio DevPack, zawierający 3 diody LED RGB oraz wzmacniacz cyfrowy audio. Na zdjęciach pokazywane są jeszcze inne moduły (np. moduł zasilania bateryjnego), ale jeszcze nie ma ich w sprzedaży. Na stronie TI są też dostępne kompletne projekty modułów DevPack (np. Wireless pH Sensor Transmitter), ale też nie produkowane.

Pierwsze kroki z FPGA (8). Wskaźnik temperatury z STLM20 na diodach RGB-LED WS2812B

Miesiąc temu przedstawiliśmy projekt cyfrowego miernika temperatury, który wyświetlał temperaturę zmierzoną za pomocą analogowego sensora temperatury na 3-pozycyjnym, 7-segmentowym wyświetlaczu LED. Teraz pokażemy nieco bogatszy funkcjonalnie termometr, który cyfrowe wskazania prezentowane na wyświetlaczu wzbogaca efektem świetlnym wyświetlanym na LED-RGB WS2812B.

4-kanałowy zasilacz programowalny z STM32F429I-DISC1

Opis projektu uniwersalnego zasilacza z 4 niezależnymi kanałami wyjściowymi, z cyfrowo zadawanym napięciem i pomiarem prądu wyjściowego. Sterownik zasilacza zintegrowano z dotykowym HMI w popularnym zestawie STM32F429I-DISC1.

Programowanie układu STM32F4 (4)

W artykule opiszemy sposób dodania do omawianego mikrokontrolera STM32F411 obsługi sieci Wi-Fi i stosu TCP/IP. Wykorzystamy w tym celu, w roli karty sieciowej, kolejny mikrokontroler ? układ ESP8266. Do komunikacji między układami użyty zostanie interfejs UART oraz polecenia AT Hayesa. Efektem naszych prac będzie bardzo prosty serwer WWW udostępniający stronę internetową, pozwalającą wybrać kolor świecenia diody RGB znajdującej się na płytce rozwojowej lub podłączonej do układu z zewnątrz.

Programowanie układu STM32F4 (3)

W tej części cyklu umożliwimy naszemu mikrokontrolerowi kontakt z komputerem PC. Wykorzystamy w tym celu interfejs USART oraz znajdujący się na płytce rozwojowej programator ST-LINK lub osobny adapter UART/USB. Za pomocą interfejsu USART możemy również sterować wieloma dostępnymi na rynku układami rozszerzającymi funkcjonalność naszego procesora - na przykład, modemami GSM lub modułami z ESP8266 pełniącym funkcję karty sieciowej Wi-Fi.

ESP8266, czyli kontrola na odległość z dowolnego miejsca w zasięgu sieci telefonii komórkowej

Zainspirowany szeregiem artykułów, które zostały publikowane na łamach Elektroniki Praktycznej, zainteresowałem się modułem Wi-Fi ESP8266. Zacząłem zastanawiać się czy można go użyć do sterowania na odległość, chociażby diodami LED. Okazało się, że bez trudu! W dodatku korzystając z infrastruktury lokalnego Ethernetu i telefonii komórkowej, można osiągnąć imponujący zasięg.

Systemy dla Internetu Rzeczy (2). Użytkowanie zestawu CC2650 SensorTag

Zestaw CC2650 SensorTag jest dostarczany z fabrycznie zaprogramowanym programem o wdzięcznej nazwie "Demo". Niestety, opisu jego działania prawie nie ma. Sposób działania programu jest ściśle związany z organizacją pracy komunikacji bezprzewodowej z protokołem Bluetooth LE ver.4.2. W ostatnich czasach protokół ten bardzo silnie się rozwijał. Dało to sporo nowych możliwości, ale też wprowadziło wiele zmian.

Obsługa kolorowego wyświetlacza TFT z telefonu Samsung GT-S5230 Avila (2)

W poprzednim artykule opublikowanym w EP 12/2016 zaprezentowaliśmy podstawowe funkcje służące do inicjalizacji, wyświetlania punktów oraz rysowania podstawowych elementów ? teraz zajmiemy się wyświetlaniem znaków oraz komunikatów.

Pierwsze kroki z FPGA (7). Termometr z analogowym sensorem i wyświetlaczem 7-segmentowym

Przedstawiamy kolejną kompletną aplikację MAXimatora, w której spełnia on (a dokładniej ? zastosowany w MAXimatorze układ FPGA) cyfrowego termometru, wyświetlającego temperaturę otoczenia zmierzoną za pomocą sensora STLM20 na 4-cyfrowym, multipleksowanym wyświetlaczu LED. W projekcie zastosowano m.in. wbudowany w FPGA MAX10 przetwornik ADC, który służy do konwersji sygnału analogowego do postaci cyfrowej.

Użytkowanie Odroid-C1+ (3). System kontroli wersji Git, moduł do zarządzania urządzeniami udev

Jedną z zalet ODROIDa jest zgodność pinów złącza J2 ze złączem P1 w Raspberry Pi. Dzięki temu możliwe jest użycie wielu dostępnych modułów rozszerzeń przeznaczonych dla Raspberry Pi. Na koniec zobaczymy jak ułatwić sobie pracę z edytorem VIM i systemem kontroli wersji Git, a także zapoznamy się z modułem udev, służącym do dynamicznego zarządzania urządzeniami.

Programowanie układów STM32F4 (2)

W tej części kursu zapoznamy się z licznikami oraz generatorem sygnału PWM. Dowiemy się jak płynnie zmieniać jasność świecenia diody, czym jest korekcja gamma oraz jak mieszać kolory, korzystając z różnych przestrzeni barw. Wszystkie te rzeczy omówione zostaną w trakcie tworzenia projektu, którego efektem będzie program płynnie zmieniający kolor diody RGB, przechodząc przy tym przez wszystkie możliwe do uzyskania barwy.

Użytkowanie Odroid-C1+ (2). Obsługa systemu plików oraz GPIO

W poprzednim artykule zajmowaliśmy się przygotowaniem ODROIDa do pracy. Zainstalowaliśmy Ubuntu 14.04, nawiązaliśmy z nim połączenie za pomocą portu szeregowego i sieci lokalnej, a także skompilowaliśmy i uruchomiliśmy pierwszy program napisany w języku C. Tym razem zajmiemy się obsługą GPIO i pracą z plikami w systemie Linux. Na koniec zapoznamy się z narzędziami, które potrafią ułatwić pracę każdemu programiście: systemem kontroli wersji git oraz edytorem tekstu vim.

Programowanie ESP8266. Radioodbiornik sterowany bezprzewodowo

Kolejna część kursu, kolejna szansa, żeby przedstawić niesamowite możliwości niepozornego układu ESP8266 w module ESP-12. Moduł RDA5807 to tanie odbiorniki stereofoniczne FM z RDS. Dzięki temu, z użyciem małej liczby elementów, można wykonać w pełni funkcjonalne radio FM. Dzięki funkcji RDS możemy takie radio wyposażyć w wyświetlacz LCD, na którym będą pokazywane komunikaty (nazwa odbieranej stacji, nazwy utworu lub audycji i inne informacje przesyłane tą drogą).

Systemy dla Internetu Rzeczy (1). Zestaw CC2650 SensorTag

Internet Rzeczy jest obecnie najbardziej rozwojową branżą elektroniki. Jest wiele definicji IoT, ale minimalna definicja może być taka: Internet Rzeczy to sieć obiektów fizycznych (rzeczy) połączonych z Internetem. Połączenie może być bezprzewodowe lub przewodowe, bezpośrednie lub pośrednie. Typowo, obiekt jest przyłączony bezprzewodowo do bramki i dopiero dalej do Internetu. Zestaw CC2650 SensorTag firmy Texas Instruments umożliwia szybkie i łatwe prototypowanie bezprzewodowego węzła IoT.

System sterowania DMX512 dla każdego (6). Programowanie sekcji PlayBacks i Submasters

W ostatnim artykule cyklu zapoznamy się za sposobami programowania sekcji PlayBacks i Submasters. Komplet artykułów oddaje do rąk użytkownika wiedzę umożliwiającą obsługę narzędzi służących do sterowania oświetleniem w oparciu o protokół DMX512, którą można wykorzystać nie tylko w zastosowaniach amatorskich, ale również profesjonalnych.

Obsługa kolorowego wyświetlacza TFT z telefonu Samsung GT-S5230 Avila (1)

Wyświetlacze z telefonów komórkowych są bardzo chętnie stosowane z jednego powodu ? masowa produkcja jest przyczyną atrakcyjnej ceny. Na łamach ?Elektroniki Praktycznej? wielokrotnie prezentowaliśmy drivery programowe i sprzętowe do wyświetlaczy z telefonów marki Nokia i Siemens. Teraz przyszedł czas na wyświetlacz z telefonu marki Samsung, który może przydać się w wielu zastosowaniach.

Pierwsze kroki z FPGA (6). MAXimator jak Arduino - implementacja 32-bitowego mikroprocesora

Układy FPGA są w stanie doskonale zastąpić mikrokontrolery i mikroprocesory, nie tracąc przy tym swojej głównej zalety - możliwości elastycznego skonfigurowania sprzętu w sposób wymagany przez użytkownika. Dzięki przedstawionemu projektowi można całkiem sprawnie wykorzystać znaczną część możliwości i przy tym niewielką część zasobów logicznych FPGA MAX10.

Programowanie układów STM32F4 (1)

W tym kursie, bazując na nieskomplikowanych projektach, zaprezentuję w praktyczny sposób programowanie układów z rodziny STM32F4. Jest to pierwszy artykuł z serii. Przedstawione tutaj zostało narzędzie STM32CubeMX oraz środowisko programistyczne System Workbench for STM32. Podczas czytania artykułu oraz wykonywania przykładów utworzymy pierwszy projekt ? mikrokontrolerowe ?Hello World!?. W kolejnych częściach omówione zostaną liczniki, przerwania, generowanie sygnału PWM, odczyt stanów pinów wejściowych, komunikacja z komputerem oraz innymi urządzeniami za pośrednictwem interfejsu UART, sterowanie adresowalnymi paskami diod LED, bazujących na chipie WS2812b. Dodamy także do naszego mikrokontrolera obsługę Wi-Fi, dzięki zastosowaniu układu ESP8266, obsłużymy prosty wyświetlacz LCD i odbierzemy dane z różnych czujników.

HTS221 mały czujnik o sporych możliwościach

Układ HT221 jest zintegrowanym, miniaturowym czujnikiem przeznaczonym do pomiaru wilgotności względnej i temperatury. Nadaje się on nie tylko do zastosowań związanych z pogodą ? czułość i szybkość reakcji pozwalają na zastosowanie go w roli detektora obecności wody, np. w systemach ostrzegających przed zalaniem. Interfejs I2C i ogólnodostępne biblioteki oprogramowania pozwalają na szybkie wykonanie własnego urządzenia z HTS221.

Przemysłowy Internet Rzeczy (2). Mikrokontroler CC1310 - instalowanie programów narzędziowych

W artykule zaprezentujemy sposób pobrania oraz zainstalowania pakietu programów narzędziowych niezbędnych do pracy z mikrokontrolerem CC1310. Przydadzą się nam one do licznych zadań, np. do obsługi sieci czujników.

Użytkowanie Odroid-C1+ (1). Środowisko programistyczne, instalowanie systemu Linux

Raspberry Pi wywołał niemałą rewolucję w świecie komputerów jednopłytkowych. Jego sukces spowodował, że zaczęto opracowywać liczne projekty zbliżone do oryginalnego komputera Raspberry, a nawet często przewyższające go wydajnością lub oferowane po niższych cenach. Jako przykłady można tu wymienić: Orange Pi, Banana Pi, lub Odroid. Właśnie temu ostatniemu, a dokładniej modelowi Odroid-C1+ będą poświęcone ten i kolejne artykuły.

Zastosowanie modułu Wi-Fi ESP-12 (3). Bezprzewodowy czujnik stacji pogodowej

Telefon komórkowy jest jednym z tych przedmiotów, po które współcześnie ? przynajmniej w naszej części świata ? człowiek sięga najczęściej. A więc gdy użytkownik ma cały czas telefon komórkowy przy sobie, czemu by nie połączyć go z elementami inteligentnego domu, które mogą komunikować się w paśmie 2,4 GHz w standardzie Wi-Fi? W artykule zaprezentowano zastosowanie smartfona jako do prezentacji danych z bezprzewodowego czujnika pogody.

Pierwsze kroki z FPGA (5). MAXimator Scope: oscyloskop z wyświetlaczem VGA

Układ FPGA na płytce MAXimator ma wbudowany przetwornik ADC z maksymalną prędkością próbkowania 1MSPS, oraz połączenia umożliwiające wyświetlanie obrazu na monitorze z interfejsem VGA. Daje to możliwość wykonania, bez konieczności posiadania dodatkowych komponentów, prostego oscyloskopu. W artykule tym przedstawione zostanie wykonanie prostego modelowego oscyloskopu z automatycznym i ręcznym wyzwalaniem akwizycji.

System sterowania DMX512 dla każdego (5). Programowanie i zapisywanie Cue

Poprzednio zajmowaliśmy się komponowaniem obrazów świetlnych, które noszą nazwę Cue. Bieżący artykuł jest kontynuacją tej tematyki. Za jego pomocą nauczymy się nadawania nazw poszczególnym faderom oraz zapamiętywania wcześniej zdefiniowanych scen Cue.

System sterowania DMX512 dla każdego (4). Kontrolowanie urządzeń

W kolejnej części kursu obsługi urządzeń z interfejsem DMX512 kontynuujemy opis programu sterującego. Teraz zajmiemy się szczegółowym opisem jego funkcji, korzystając przy tym z wcześniej nabytej wiedzy. Będziemy też sterowali naszym układem demonstracyjnym z diodami LED powodując zmiany parametrów ich świecenia. Będzie to wstępem do komponowania obrazów świetlnych, tzw. Cue.

System sterowania DMX512 dla każdego (3) Adresowanie urządzeń

W kolejnej części kursu obsługi urządzeń z interfejsem DMX512 wykonamy próbne sterowanie oświetleniem w postaci diod LED RGB. Zainstalujemy też program pomocniczy, ułatwiający adresowanie urządzeń DMX i chroniący przed popełnianiem błędów.

Zastosowanie modułu Wi-Fi ESP-12 (2). Wirtualny interfejs szeregowy

UART jest jednym z interfejsów używanych do komunikacji. Jest on łatwy w obsłudze programowej i użyciu, szczególnie w wypadku komunikacji z komputerem PC. Dla uzyskania podstawowej funkcjonalności jest przyłączenie jedynie 3 linii: RxD, TxD oraz masy. Ileż prościej by było, gdyby można zastosować taki interfejs bez używania żadnych kabli. Pozwoliłoby to na bezproblemową komunikację komputera z systemem wbudowanym, bez konieczności ciągnięcia ? niekiedy bardzo długiej ? wiązki kabli. W artykule zaprezentowano rozwiązanie bazujące na module ESP-12, realizujące bezprzewodową wersję interfejsu szeregowego UART.

Programowanie paneli HMI (4)

Praca z nowym urządzeniem zawsze zaczyna się od prostego przykładu. Takim przykładem zazwyczaj jest Hello world, czyli tak naprawdę sprawdzenie poprawności działania urządzenia. W tym odcinku kursu HMI wykonamy nieskomplikowany ekran wizualizacji z napisem "Hello world!".

System sterowania DMX512 dla każdego (2). Konfigurowanie urządzeń oraz okablowanie sieci

W kolejnej części kursu obsługi urządzeń z interfejsem DMX512 zajmiemy się skonfigurowaniem urządzeń w sieci DMX512. Podamy też uwagi, które pozwolą na wykonanie poprawnego okablowania oraz uzyskanie wymaganego zasięgu transmisji danych. Jest to szczególnie ważne przy tworzeniu rozległych instalacji scenicznych.

Podstawy programowania STM32F746G-DISCO (3). Jak zbudować oscyloskop z FFT z użyciem STM32F746G-DISCO

W ostatniej części artykułu poświęconego aplikacji próbkującej i wyświetlającej sygnał z wejścia liniowego zostaną omówione pakiet BSP, biblioteki graficzna STemWin, matematyczna ARM CMSIS DSP oraz moduł do wykrywania podstawowych gestów wykonanych przez użytkownika na panelu dotykowym.

Zastosowanie modułu Wi-Fi ESP-12 (1). Wprowadzenie

Jednym z ciekawszych modułów Wi-Fi dostępnych na rynku jest ESP-12-Q. Bazuje on na 32-bitowym mikrokontrolerze ESP8266 firmy Espressif. Ten mikrokontroler integruje 32-bitowy rdzeń firmy Tensilica, standardowe, cyfrowe układy interfejsowe, przełącznik antenowy, balun RF, wzmacniacz mocy RF, odbiornik ze wzmacniaczem, filtry oraz moduły zarządzające zasilaniem. Dodatkowo, do zastosowania w module Wi-Fi, zintegrowano w nim stos TCP/IP.

Pierwsze kroki z FPGA (4). Szkoła MAXimatora - monitorowanie pracy projektu z użyciem debugera SignalTAP II

Miesiąc temu pokazaliśmy sposób weryfikacji działania projektu implementowanego w FPGA za pomocą symulatora wbudowanego w środowisko projektowe Quartus. Konstruktorzy korzystający z FPGA maja także inną możliwość weryfikacji działania implementowanego projektu, koncepcyjnie bliższą współczesnym mikrokontrolerom: dzięki bezpłatnemu IP core o nazwie SignalTAP II, który jest dystrybuowany wraz z Quartusem, można wygodnie zweryfikować działanie projektu, korzystając z interfejsu JTAG. W artykule pokażemy jak to zrobić krok-po-kroku.

System sterowania DMX512 dla każdego. Podstawy interfejsu DMX, oprogramowanie i sprzęt. cz. 1

Coraz częściej do oświetlenia służą diody LED. Jedni czynią to ze względów oszczędnościowych, inni z powodów czysto estetycznych, ponieważ tego typu źródła światła umożliwiają wykreowanie przestrzeni przez odpowiednie oświetlenie poszczególnych jej elementów w sposób, który przy użyciu konwencjonalnych źródeł byłby niemożliwy. O ile zapanowanie nad kierunkiem strumienia świetlnego jest sprawą prostą, bo wymaga tylko odpowiedniego umieszczenia i ukierunkowania źródła światła w stosunku do obiektu, który chcemy oświetlić i jest czynnością czysto mechaniczną, o tyle ustalenie koloru w źródłach światła typu RGB oraz jego natężenia wymaga zastosowania odpowiednich sterowników oraz kontrolującego interfejsu.

Renesas Synergy - Internet Rzeczy w zasięgu ręki. cz. 2

W poprzednim artykule opisaliśmy bazę sprzętową - platformę S7G2 Starter Kit. Teraz opiszemy oprogramowanie oraz przykład mikrokontrolerowego "Hello World" - program migający diodą LED. Jego przygotowanie wymaga użycia środowiska programowego wyposażonego w edytor, kompilator, debugger oraz programy narzędziowe. Na nieskomplikowanym przykładzie pokażemy sposób ich użycia.

Pierwsze kroki z FPGA (3)

Szkoła MAXimatora - testowanie funkcjonalne i weryfikacja działania projektu w środowisku Quartus Prime z wykorzystaniem symulatora ModelSIM. W tej części artykułu przedstawimy krok-po-kroku symulację projektu licznika, którego przygotowanie opisaliśmy miesiąc temu. Do symulacji użyjemy bezpłatnego symulatora ModelSIM oraz wbudowanego w Quartus Prime graficznego edytora przebiegów.

Podstawy programowania STM32F746G-DISCO. Jak zbudować oscyloskop z FFT z użyciem STM32F746G-DISCO. cz. 2

W drugiej części cyklu zostaną przedstawione podstawy działania systemu operacyjnego FreeRTOS jako głównego elementu struktury aplikacji. W artykule będą pokazane jedynie funkcje systemu wykorzystane w projekcie, co stanowi niewielką część jego możliwości. Informacje na temat wszystkich możliwości systemu FreeRTOS można znaleźć na oficjalnej stronie projektu www.freertos.org.

Wyświetlacz firmy Riverdi z modułem rozszerzającym dla Arduino

Dołączenie kolorowego wyświetlacza TFT z pojemnościowym panelem dotykowym jako modułu rozszerzającego Arduino, tworzy możliwości budowy urządzeń z interfejsem graficznym o profesjonalnym wyglądzie i sposobie działania. W artykule - oprócz opisu wyświetlacza i modułu - sporo uwagi zostanie poświęcone procedurom programistycznym pozwalającym na uruchomienie potencjału drzemiącego w wyświetlaczu.

Pierwsze kroki z FPGA. Szkoła MAXimatora - pierwszy projekt z edytorem schematów. cz. 2

W pierwszej części kursu przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat tego skąd i jakie narzędzia programowe będą nam potrzebne do rozpoczęcia przygody z układami FPGA i zestawem MAXimator. W tej części pokażemy jak krok-po-kroku przygotować pierwszy projekt. Ze względu na dostępny w bezpłatnej wersji programu Quartus Prime zestaw bogato wyposażonych bibliotek oraz łatwość przygotowania projektu z wykorzystaniem edytora schematów, w naszych pierwszych krokach skupimy się na implementacji projektu bazującego na modelach znanych elektronikom modelach układów z biblioteki TTL-7400.

Renesas Synergy - Internet Rzeczy w zasięgu ręki. cz. 1

Ktoś, kiedyś (podobno był to Kevin Ashton) wpadł na pomysł, aby urządzenia powszechnego użytku i układy sterownia na przykład oświetleniem, połączyć za pomocą sieci komputerowej, by mogły pomiędzy sobą wymieniać informacje. Nie wiem dlaczego, ale często jako przykład urządzenia dołączanego do sieci jest podawana lodówka domowa. Może dlatego, że w obecnym stadium rozwoju cywilizacji, lodówka i jej zawartość wymagają szczególnej uwagi. Taka lodówka poprzez sieć może informować właściciela lub nawet sklep, że się skończyło masło, musztarda itp. Podobno może nawet zamówić musztardę i zostanie ona przesłana kurierem do domu. Ale nas elektroników chyba mniej interesuje musztarda, a bardziej realizacja sprzętowa i programowa mniej lub bardziej przydatnych aplikacji IoT. Bo to, że można wykonać bardziej przydatne aplikacje, nie ulega najmniejszej wątpliwości.

STM-owa układanka: generator PWM

Tematem artykułu jest odpowiedź na pytanie: jak zmusić kontroler STM32F411 do wygenerowania przebiegu PWM o pożądanych parametrach? Mam zamiar udowodnić, że za pomocą narzędzi wspomagających pisanie oprogramowania dla STM32, rozwiązanie problemu wcale nie musi być trudne.

Podstawy programowania STM32F746G-DISCO. Jak zbudować oscyloskop z FFT z użyciem STM32F746G-DISCO

Zaczynając pisać oprogramowanie dla systemu wbudowanego zawsze warto zwrócić uwagę na trzy czynniki mające znaczący wpływ na jakość i czas powstawania projektu. Są to: dostępność sprzętowych zestawów deweloperskich, bibliotek, oraz narzędzi programistycznych. Zestawy deweloperskie zawierające dodatkowe peryferia umożliwiają szybkie tworzenie prototypów bez konieczności projektowania dodatkowego sprzętu. Zwykle dostarczane są wraz z oprogramowaniem, zawierającym konfigurację i sterowniki (BSP Board Support Package). Dostępne biblioteki pozwalające m. in, na tworzenie interfejsów graficznych, lub implementujące protokoły komunikacyjne umożliwiają skupienie się na właściwej aplikacji, która dzięki systemom operacyjnym czasu rzeczywistego może stać się bardziej stabilna i łatwiejsza w utrzymaniu - zwłaszcza, gdy pracuje nad nią cały zespół. Na koniec, narzędzia programistyczne, zintegrowane w całe środowiska ułatwiają budowanie projektów bez potrzeby żmudnej konfiguracji wszystkich elementów systemu.

Artykuły pochodzą z numeru
04/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
03/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
02/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
01/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
12/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
11/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
10/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
09/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
08/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
07/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
06/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
05/2016

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Nucleo i wyświetlacz OLED. Sterowanie wyświetlaczem OLED z kontrolerem SSD1306 za pomocą STM32

Numer: Kwiecień/2016

Doskonałym rozszerzeniem płytki Nucleo może być wyświetlacz OLED. Przyda się on do realizacji interfejsu użytkownika w budowanych urządzaniach lub po prostu do prezentowania wyników pracy programu. W artykule opisano sposób dołączenia i sterowania takiego wyświetlacza.

Pierwsze kroki z FPGA, Szkoła MAXimatora - sprzęt i oprogramowanie. cz. 1

Numer: Kwiecień/2016

Zainteresowanie projektowaniem w układach FPGA wśród elektroników jest duże, ale - mam wrażenie - przede wszystkim potencjalne. Jednym z podstawowych powodów takiej sytuacji jest historyczne przekonanie propagujące się wśród konstruktorów o wysokich cenach tych układów, trudnej obsłudze i wysokich kosztach oprogramowania do ich projektowania i podstawowych narzędzi sprzętowych, a także trudnym procesie pisania dla nich "programów" ...

Obsługa wyświetlacza ze sterownikiem SSD1306

Numer: Marzec/2016

Niewielkie wyświetlacze z matrycami OLED cieszą się dużą popularnością wśród konstruktorów projektujących interfejsy użytkownika. Ich zaletami są: bardzo dobra czytelność w różnych warunkach oświetlenia, brak konieczności podświetlania tła, mały pobór prądu oraz stosunkowo niska cena. Niewielkie wymiary mogą być zaletą w aplikacjach wymagających małych w obudów. Jednym z takich elementów jest opisywany wyświetlacz ...

STM32: urządzenie USB-CDC. Wykonanie za pomocą CubeMX

Numer: Marzec/2016

Środowisko CubeMX, udostępniane przez ST Microelectronics, umożliwia łatwe konfigurowanie mikrokontrolerów rodziny STM32 i generowanie szkieletów programów. CubeMX zawiera wiele gotowych modułów programowych, które mogą być włączane do tworzonych programów. Znajdziemy wśród nich m.in. stos USB wraz z obsługą wybranych klas urządzeń. Jedną z obsługiwanych klas jest CDC, umożliwiająca implementację wirtualnego portu szeregowego. ...

STM-owa układanka: Nucleo, AC6, HAL

Numer: Marzec/2016

Od dłuższego czasu sprzedaż mikrokontrolerów STM32 jest powiązana ze wsparciem dla projektów bazujących na tych układach. Jest to wsparcie polegające zarówno na dystrybucji tanich płytek ewaluacyjnych, jak i na opracowywaniu darmowych narzędzi programistycznych. Takie działanie ma na celu przybliżenie świata STM-ów potencjalnym użytkownikom, ułatwienie i przyśpieszenie pisania oprogramowania. W cyklu kilku artykułów pokażemy ...

Programowanie urządzeń mobilnych. Debugowanie kodu natywnego Java. cz. 9

Numer: Marzec/2016

W poprzedniej części kursu omówiliśmy sposób debugowania aplikacji tworzonych w Cordovie. Pokazaliśmy jak analizować kod JavaScript, HTML i CSS oraz ruch sieciowy, a więc wszystko to, co przeciętny twórca aplikacji Cordovy buduje samodzielnie. Zademonstrowane dotąd narzędzia umożliwiają wgląd w aktualnie wykonywany kod aplikacji i podgląd zmiennych, ale niestety nie rozwiązują wszystkich problemów, z jakimi borykają się ...

Programator/debugger ST-Link. Programowanie pamięci zewnętrznych w systemie z mikrokontrolerem STM32

Numer: Luty/2016

Podczas konstruowania systemów mikroprocesorowych wyposażonych w zewnętrzne układy pamięci często pojawia się potrzeba podglądu i modyfikacji ich zawartości. O ile z dostępem do wewnętrznej pamięci mikrokontrolera najczęściej nie ma problemu - realizuje to programator / debugger, o tyle z dostępem do zewnętrznych pamięci dołączonych do mikrokontrolera nie jest już tak łatwo. Można oczywiście posiłkować się specjalnie tworzonymi ...

Środowisko programistyczne AC6 System Workbench dla mikrokontrolerów STM32, cz.3. Współpraca z ekosystemem narzędzi Open Development Environment

Numer: Luty/2016

Korzystanie z nowego środowiska programistycznego AC6 System Workbench wiąże się z różnymi udogodnieniami dla programistów tworzących systemy oparte na mikrokontrolerach z rodziny STM32. Jednym z nich jest możliwość współpracy z ekosystemem narzędzi STM32 ODE (Open Development Environment). W artykule pokazano krok po kroku jak przy ich wykorzystaniu stworzyć kompletną aplikację.

Oprogramowanie dla STM32. Ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04

Numer: Luty/2016

Od kilku lat są dostępne w handlu ultradźwiękowe czujniki odległości (sonary) przeznaczone do zastosowań w konstrukcjach amatorskich - robotach i automatyce. Prawdopodobnie najpopularniejszym i najtańszym z nich jest moduł HC-SR04, dostępny w wielu popularnych sklepach internetowych. W artykule przedstawiono moduł czujnika oraz jego współpracę z mikrokontrolerem rodziny STM32.

Wprowadzenie do LVDS. cz. 5

Numer: Grudzień/2015

Wybierając kable i złącza do transmisji szeregowej wysokiej szybkości, bardzo ważne jest uwzględnienie wpływu medium transmisyjnego na zachowanie systemu. Media o kontrolowanej impedancji zazwyczaj dobiera się tak, aby ich impedancja różnicowa wyniosła 100 Ω. Odpowiednie złącze o dopasowanej impedancji także jest konieczne. W tym rozdziale zostanie omówiony wpływ tych wyborów oraz sposoby kompensacji niepożądanych efektów ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym