wersja mobilna | kontakt z nami

Czy złącza w technologii SKEDD mają szansę przyjąć się na rynku?

Numer: Czerwiec/2017

Spoglądając na przyłącza urządzeń elektronicznych dostępnych na rynku w przeważającej części zauważymy terminale śrubowe. Złącza sprężynowe (czy to w postaci klatki sprężynowej czy coraz częściej pojawiającego się przyłącza push-in) są w zdecydowanej mniejszości, mimo że zapewniają równie niezawodne, a przede wszystkim szybsze przyłączanie przewodów. Po głębszym zastanowieniu się można wysnuć trzy wnioski. Pierwszy to taki, że przyłącze śrubowe wydaje się najbardziej intuicyjne. Drugi to aspekt cenowy - skoro tego typu złącza są powszechne, to są produkowane masowo oraz dostępne także w ofercie najtańszych azjatyckich producentów. Oba wnioski prowadzą do trzeciego - często konserwatywnego podejścia konstruktorów. Skoro sprawdza się to od lat, to po co zmieniać projektując kolejne urządzenie?

Pobierz PDF

rys1Czy to samo czeka alternatywne(do lutowania) metody montażu złącz na PCB? Wszakże lutowanie jest powszechnie znane, niezawodne, stosunkowo tanie, bo i tak lutujemy inne komponenty, więc jeden więcej wydaje się niewielkim dodatkiem.

Wróćmy jeszcze na chwilę do przyłączy przewodów. Czy naprawdę śruba nie ma wad? Ależ ma! Zawsze osoba przykręcająca przewody może zbyt słabo lub zbyt mocno dokręcić (przecież używanie wkrętaków z ograniczeniem momentu dokręcającego to przypadki marginalne). Mamy więc albo zbyt słabe połączenie, albo zniszczony terminal, którego możemy nigdy więcej nie odkręcić, aby skutecznie użyć go ponownie. Najtańsze terminale wykazują wręcz nieprawidłowe założenia konstrukcyjne, wybaczające znacznie mniej błędów montażowych. To dlatego producenci elektroniki coraz częściej spoglądają w stronę np. przyłączy push-in. Jeden otwór, w który szybko wsuwa się przewód, predefiniowana (właściwa!) siła docisku przewodu do belki prądowej czy łatwość demontażu przewodu w przypadku takowej konieczności. Cena? Często niższa niż w wypadku ekwiwalentu śrubowego (śrubka, klatka – to znacznie więcej zbędnego metalu niż odpowiednia sprężyna dociskowa). A i klienci docelowi coraz częściej żądają szybkich i łatwych w obsłudze przyłączy.

Jak to odnieść do technologii SKEDD? Przypomnijmy najpierw, co to w ogóle jest. SKEDD to sposób montażu złącz na płytce zastosowany między innymi w złączach SDC 2,5 oraz SDDC 1,5 opracowanych przez Phoenix Contact. Nie wymaga lutowania, pozwala w razie potrzeby na odłączanie od płytki. Jest to złącze rozłączne, choć bez gniazda czy listwy kołków wlutowanych wcześniej do laminatu, na które nasadza się wtyk. Całe połączenie odbywa się dzięki rozprężnym stykom, które wsuwa się w metalizowane otwory laminatu. Element zabezpieczony jest przed niezamierzonym wyrwaniem ryglami w postaci rozprężnych nitów.

Technologia SKEDD nie wymaga specjalistycznego wykonania płytki drukowanej. Wystarczą odpowiednio rozmieszczone otwory z metalizacją, które na czas lutowania na fali wystarczy pokryć standardowymi środkami używanymi do maskowania miejsc, które mają zostać niepokryte cyną.

Jak widać warto czasami rozważyć najnowsze osiągnięcia technologiczne firm mających odpowiednie doświadczenie w zakresie wytwarzania swoich produktów. Dzięki temu projektując urządzenie mamy szansę nie tylko na uproszczenie procesu, a więc i zredukowanie kosztu własnej produkcji, ale także na uzyskanie przewagi innowacyjnej nad produktami konkurencji. Ta ostatnia cecha jest dziś coraz częściej poszukiwana, gdyż dzięki niej możemy osiągnąć sukces rynkowy naszego urządzenia.

Phoenix Contact

 

Więcej informacji:

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, 51-317 Wrocław
Budynek nr 3/A
tel. 71 39 80 410
www.phoenixcontact.com

ramka

Pozostałe artykuły

Inteligentne systemy identyfikacji

Numer: Wrzesień/2017

Od opasek kablowych ze zintegrowanym tagiem RFID po specjalistyczne etykiety i materiały termokurczliwe do nadruku w drukarkach termotransferowych: firma HellermannTyton oferuje dopasowany, kompletny asortyment w zakresie drukarek, materiałów eksploatacyjnych, szyldów nośnych i oprogramowania, które umożliwiają wykonanie potrzebnych oznaczeń w sposób profesjonalny i wydajny.

Mostki pomiarowe Tybo. Precyzyjne pomiary: małej rezystancji, niewielkiej różnicy ciśnienia, bardzo małych zmian temperatury i ilorazu rezystancji

Numer: Wrzesień/2017

Firma Tybo to polski producent precyzyjnych przyrządów pomiarowych o prawie trzydziestoletnim stażu w projektowaniu i produkcji przyrządów do pomiaru rezystancji oraz wielkości nieelektrycznych mierzonych za pomocą czujników rezystancyjnych. Oferujemy przyrządy przenośne o parametrach aparatury laboratoryjnej, wyróżniające się stabilną precyzją pomiaru, którą zawdzięczają oryginalnej technologii przetworników pomiarowych - mostkom ...

Tegoroczne nowości National Instruments

Numer: Wrzesień/2017

Firma National Instruments kontynuuje rozwój swojego ekosystemu, opartego na platformie LabVIEW. W tym roku chyba najciekawszą z nowości jest nowa generacja LabVIEW, która częściowo zrywa z pewnymi zaszłościami i za jakiś czas powinna zastąpić klasyczną wersję tego oprogramowania. Jak zwykle premiera nowych rozwiązań odbyła się w trakcie NI Week, który tym razem odbył się wcześniej niż zwykle, bo już pod koniec maja.

TIMATE elektroniczny "slow food" do mierzenia czasu pracy

Numer: Wrzesień/2017

TIMATE to system i urządzenie do rozliczania czasu pracy, które opiera się na statystycznej analizie ruchu mierzonej przez czujnik wbudowany w inteligentną kartę w kształcie identyfikatora pracowniczego. Jest on odpowiedzią na realną potrzebę rynku i lukę dostrzeżoną w istniejących na rynku rozwiązaniach. Konstruktorzy obserwowali tę branżę i od lat nic się w niej nie zmieniało. Wciąż do dyspozycji były karty RFID (bardzo podatne ...

Analiza silników wielofazowych

Numer: Wrzesień/2017

Popularyzacja silników wielofazowych w aplikacjach przemysłowych to odpowiedź producentów na stale rosnące wymagania w zakresie minimalnej sprawności, które precyzują standardy międzynarodowe (takie jak przykładowo IEC 60034) oraz rosnący koszt miedzi i pakietów blach stalowych. Zastosowanie silników wielofazowych wymusiły również rosnące wymagania związane z zapewnieniem odpowiedniej trwałości oraz jakości produktów.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Październik 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym