wersja mobilna | kontakt z nami

Czy złącza w technologii SKEDD mają szansę przyjąć się na rynku?

Numer: Czerwiec/2017

Spoglądając na przyłącza urządzeń elektronicznych dostępnych na rynku w przeważającej części zauważymy terminale śrubowe. Złącza sprężynowe (czy to w postaci klatki sprężynowej czy coraz częściej pojawiającego się przyłącza push-in) są w zdecydowanej mniejszości, mimo że zapewniają równie niezawodne, a przede wszystkim szybsze przyłączanie przewodów. Po głębszym zastanowieniu się można wysnuć trzy wnioski. Pierwszy to taki, że przyłącze śrubowe wydaje się najbardziej intuicyjne. Drugi to aspekt cenowy - skoro tego typu złącza są powszechne, to są produkowane masowo oraz dostępne także w ofercie najtańszych azjatyckich producentów. Oba wnioski prowadzą do trzeciego - często konserwatywnego podejścia konstruktorów. Skoro sprawdza się to od lat, to po co zmieniać projektując kolejne urządzenie?

Pobierz PDF

rys1Czy to samo czeka alternatywne(do lutowania) metody montażu złącz na PCB? Wszakże lutowanie jest powszechnie znane, niezawodne, stosunkowo tanie, bo i tak lutujemy inne komponenty, więc jeden więcej wydaje się niewielkim dodatkiem.

Wróćmy jeszcze na chwilę do przyłączy przewodów. Czy naprawdę śruba nie ma wad? Ależ ma! Zawsze osoba przykręcająca przewody może zbyt słabo lub zbyt mocno dokręcić (przecież używanie wkrętaków z ograniczeniem momentu dokręcającego to przypadki marginalne). Mamy więc albo zbyt słabe połączenie, albo zniszczony terminal, którego możemy nigdy więcej nie odkręcić, aby skutecznie użyć go ponownie. Najtańsze terminale wykazują wręcz nieprawidłowe założenia konstrukcyjne, wybaczające znacznie mniej błędów montażowych. To dlatego producenci elektroniki coraz częściej spoglądają w stronę np. przyłączy push-in. Jeden otwór, w który szybko wsuwa się przewód, predefiniowana (właściwa!) siła docisku przewodu do belki prądowej czy łatwość demontażu przewodu w przypadku takowej konieczności. Cena? Często niższa niż w wypadku ekwiwalentu śrubowego (śrubka, klatka – to znacznie więcej zbędnego metalu niż odpowiednia sprężyna dociskowa). A i klienci docelowi coraz częściej żądają szybkich i łatwych w obsłudze przyłączy.

Jak to odnieść do technologii SKEDD? Przypomnijmy najpierw, co to w ogóle jest. SKEDD to sposób montażu złącz na płytce zastosowany między innymi w złączach SDC 2,5 oraz SDDC 1,5 opracowanych przez Phoenix Contact. Nie wymaga lutowania, pozwala w razie potrzeby na odłączanie od płytki. Jest to złącze rozłączne, choć bez gniazda czy listwy kołków wlutowanych wcześniej do laminatu, na które nasadza się wtyk. Całe połączenie odbywa się dzięki rozprężnym stykom, które wsuwa się w metalizowane otwory laminatu. Element zabezpieczony jest przed niezamierzonym wyrwaniem ryglami w postaci rozprężnych nitów.

Technologia SKEDD nie wymaga specjalistycznego wykonania płytki drukowanej. Wystarczą odpowiednio rozmieszczone otwory z metalizacją, które na czas lutowania na fali wystarczy pokryć standardowymi środkami używanymi do maskowania miejsc, które mają zostać niepokryte cyną.

Jak widać warto czasami rozważyć najnowsze osiągnięcia technologiczne firm mających odpowiednie doświadczenie w zakresie wytwarzania swoich produktów. Dzięki temu projektując urządzenie mamy szansę nie tylko na uproszczenie procesu, a więc i zredukowanie kosztu własnej produkcji, ale także na uzyskanie przewagi innowacyjnej nad produktami konkurencji. Ta ostatnia cecha jest dziś coraz częściej poszukiwana, gdyż dzięki niej możemy osiągnąć sukces rynkowy naszego urządzenia.

Phoenix Contact

 

Więcej informacji:

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, 51-317 Wrocław
Budynek nr 3/A
tel. 71 39 80 410
www.phoenixcontact.com

ramka

Pozostałe artykuły

Farnell element14 - przyśpiesz zakupy

Numer: Czerwiec/2017

Zbyt krótkie terminy? Rosnąca ilość obowiązków? Coraz bardziej skomplikowane projekty? Konieczność optymalnego wyboru spośród setek komponentów? Trudności w pracy grupowej? Wszystkie te problemy dotyczą praktycznie każdego inżyniera - elektronika. Jak sobie z nimi poradzić? Odpowiedzią wydaje się sięgnięcie do Internetu i skorzystanie z nowoczesnych narzędzi, które nie tylko ułatwiają, ale i przyśpieszają pracę. Warto też ...

Unitor - obszerna oferta przyrządów do pomiaru pól elektromagnetycznych

Numer: Czerwiec/2017

Mierniki pola elektromagnetycznego do wstępnej oceny zagrożeń elektromagnetycznych to bardzo przydatne przyrządy do badań pola w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Oferowane przez firmę Unitor z Torunia mierniki firmy Tenmars doskonale spełniają tę rolę.

Drukarka 3D Gaia Multitool

Numer: Czerwiec/2016

Drukarka to Gaia Multitool to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu na świecie. Co ciekawe, może nie tylko drukować obiekty trójwymiarowe z mas półstałych, gliny, plastiku i innych tworzy, ale jednocześnie jest platformą CNC do głowic: drukującej masami, FDM, frezującej, laserowej, tnącej, rytującej, rysującej.

Drukarki 3D firmy 3D Center

Numer: Czerwiec/2016

3D Center to szwedzka firma obecna na rynku od 2012 r. Do tej pory prowadziliśmy działalność w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, na Islandii, w Estonii, na Łotwie i Litwie. Od tego roku oferujemy nasze usługi i produkty również w Polsce, wprowadzając nasze rozwiązania i dzieląc się doświadczeniami. W 3D Center zajmujemy się wdrożeniem technologii druku 3D u wszystkich zainteresowanych podmiotów - od wielkich przedsiębiorstw, ...

UDOO NEO Extended lepsze niż Raspberry Pi?

Numer: Czerwiec/2016

Od czasu zaprezentowania pierwszej generacji Raspberry Pi, na rynku pojawiło się wiele komputerów jednopłytkowych, które miały być lepsze lub tańsze niż RPi i oferować różne dodatkowe możliwości. Nie wszystkie z tego typu projektów się powiodły, ale wśród tych, które zaskarbiły sobie przychylność użytkowników znalazły się komputery UDOO. Najnowszym modelem z tej rodziny jest UDOO NEO. Opisywaliśmy ją już w skrócie ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym