wersja mobilna | kontakt z nami

Raspberry Pi Zero Wi-Fi - małe i cieszy

Numer: Kwiecień/2017

Powoli wyliczenie modeli Raspberry Pi wymaga chwili zastanowienia, a znowu do rodziny dołączył kolejny członek ? Raspberry Pi Zero z wbudowanym modułem łączności bezprzewodowej Wi-Fi.

Pobierz PDF

Tym razem jest to kolejne uzupełnienie popularnego (może aż nazbyt, ponieważ w dalszym ciągu są problemy z jego zakupem) Raspberry Pi Zero, które dzięki niewielkim wymiarom zdobyło sobie wielu zwolenników, szczególnie tych, którzy tworzą aplikacje IoT. Pi Zero doczekało się już drugiej modyfikacji. W pierwszej dodano złącze kamery, co niekoniecznie oznaczało przełom. W drugiej jest lepiej – dodano tak brakujący interfejs sieciowy! Podobnie jak w Pi wer. 3, obsługuje on jednocześnie Bluetooth oraz Wi-Fi, a dzięki wbudowanej antenie umożliwia zachowanie naprawdę niewielkich wymiarów urządzeń.

rys1Wygląd nowej wersji Raspberry Pi Zero przedstawia fotografia 1. Cena samej płytki kształtuje się w okolicach 10 funtów. Dostępne są, oczywiście, zestawy z adapterami (Mini HDMi, Micro USB) oraz nowa obudowa.

Ważniejsze cechy użytkowe to:
- procesor BCM2835 (1 GHz, bez możliwości przetaktowania) + 512 MB RAM,
- obsługa kart MicroSD,
- złącze Mini HDMI + audio, dla zewnętrznego monitora,
- 1 port Micro USB dla zasilania, typowy zasilacz 5 V/0,5 A
- 1 port Micro USB OTG dla urządzeń,
- GPIO zgodne z HAT (bez wlutowanego złącza IDC40),
- złącze kamery CSI,
- wbudowane Wi-Fi 2,4 GHz (802.11 bgn),
- Bluetooth BLE 4.1,
- zintegrowana zespolona antena Wi-Fi/BT,
- wyprowadzony sygnał reset i TV OUT, (bez wlutowanego złacza 2×SIP2),
- wymiary 65 mm×30 mm×5 mm,
- wsparcie programowe od NOOBS/Raspbian wydanych po 27.02.2017.

rys2Patrząc na specyfikację, brak rewelacji. Dalej ten sam przestarzały, ale przetaktowany do 1 GHz SoC BCM2835 oraz interfejsy znane z wcześniejszej wersji Zero. Natomiast od strony praktycznej znacznie podnosi się wygoda aplikacji. Port USB zostaje wolny do użycia przez użytkownika, więc w większości sytuacji nie będzie potrzeby korzystania z zewnętrznego huba USB, odpadną problemy ze zgodnością i poborem prądu kart Wi-Fi USB. Niby nic, a pozwala na tworzenie bardziej „schludnych” aplikacji. Wydajność wbudowanego modułu Wi-Fi jest wystarczająca dla zastosowań IoT. W testach prędkość transmisji dochodziła do 2 MB/s (dsl.cz). Raspberry Pi Zero podczas działania pokazano na fotografii 2.

Po bliższych oględzinach płytki można zauważyć ponad gniazdem USB miejsce na wlutowanie złącza SMA (fotografia 3) dla anteny zewnętrznej, co umożliwi korzystanie z Wi-Fi, gdy Zero musi być zamknięte np. z przyczyn środowiskowych w metalowej obudowie.

rys3Coś tam jednak nie do końca zostało przemyślane, ponieważ ewentualny rezystor mostkujący gniazdo SMA z wyjściem układu Wi-Fi musi być wlutowany „pod skosem”, więc zapewne niedługo doczekamy się kolejnej wersji Zero, z poprawioną płytką drukowaną. Mam nadzieję, że przy okazji zmieniony wreszcie zostanie SoC i po pięciu latach od premiery doczekamy się wreszcie tak „niesamowitej” funkcji, jak przycisk ON/OFF.

Podsumowując, nowe Zero nie jest przełomem, ale jest bardziej funkcjonalne, wytrzyma też pewnie konkurencję innych minikomputerków, które pomimo zastosowanych najnowszych rozwiązań nie mogą się równać z Raspberry Pi poziomem oferowanego wsparcia.

Adam Tatuś, EP

Pozostałe artykuły

Czujniki bezprzewodowe z przetwornikiem energii w postaci śruby

Numer: Czerwiec/2017

Nowoczesne technologie dają konstruktorom wcześniej niedostępne możliwości. Jako przykład mogą posłużyć sensory wbudowane w śruby nadające wynik pomiaru za pomocą fal radiowych. Jakby tego było mało, nie wymagają użycia baterii lub akumulatorów - są zasilane za pomocą jednej z technik "energy harvestingu", to jest z zastosowaniem przetwornika energii kinetycznej na elektryczną.

Bezpieczniki SMD do "prawdziwych" zwarć

Numer: Kwiecień/2017

W porównaniu z dotychczas stosowanymi bezpiecznikami SMD, nowe bezpieczniki SMD firmy SIBA wydają się duże, a nawet ogromne. Ale stawiane im wymagania również są ogromne ? w końcu ich zadaniem jest wyłączanie prądów zwarciowych o natężeniu wieluset amperów, a w przypadku uszkodzeń odłączenie uszkodzonych elementów lub urządzeń od sieci. W artykule opisano zasadę działania tych bezpieczników.

ADAU1777Z - procesor audio DSP do urządzeń mobilnych

Numer: Kwiecień/2017

Analog Devices sukcesywnie rozszerza do niej rodzinę Sigma DSP. Tym razem do rodziny dołączył układ do aplikacji mobilnych - ADAU1777. Dla szybkiego sprawdzenia jego parametrów użytkowych jest przeznaczony zestaw ewaluacyjny EVAL-ADAU1777.

Moduł dsPICDEM MCSM

Numer: Kwiecień/2017

Silniki krokowe są szeroko stosowane w aplikacjach kontrolno-pomiarowych. Spotyka się je w drukarkach atramentowych typu ink-jet, obrabiarkach CNC, napędach DVD, pompach objętościowych i wielu innych urządzeniach. Naprzeciw potrzebom konstruktorów wyszła firma Microchip.

Połączenia zewnętrzne w instalacjach fotowoltaicznych

Numer: Kwiecień/2016

Złącza fotowoltaiczne to newralgiczny element instalacji. Od ich niezawodnego działania zależy bezawaryjność całej instalacji. Oprócz stopnia ich doskonałości dochodzi tu także czynnik ludzki, gdyż instalator musi we właściwy sposób zamontować je na przewodzie. Dlatego też duże znaczenie ma łatwość montażu złącz.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym