wersja mobilna | kontakt z nami

Przeźroczysta obudowa do Raspberry PI "B"

Numer: Wrzesień/2016

Komputery jednopłytkowe są coraz bardziej popularne i coraz chętniej stosowane. Wśród nich Raspberry PI doczekał się szczególnie wielu aplikacji, w tym w automatyce domowej, sterowaniu i kontroli, reklamach audio-wizualnych i innych. Jak łatwo się domyślić, w każdym z tych zastosowań taki ?komputerek? musi być zamknięty w odpowiedniej obudowie, w celu stworzenia mu odpowiednich warunków eksploatacji. Wśród wielu obudów oferowanych na rynku chcielibyśmy zwrócić uwagę na dostępną w ofercie Farnell element14 przeźroczystą obudowę, która świetnie nadaje się do celów edukacyjnych i nie tylko.

Pobierz PDF

rysunek

rys-1

Jeśli chcielibyśmy zastosować Raspberry PI w szkolnej pracowni komputerowej, to z jednej strony musimy jego płytkę zamknąć w obudowie, aby maksymalnie zabezpieczyć nasz „komputerek” przed uszkodzeniem lub wpływem warunków środowiskowych, a z drugiej strony na pewno będziemy musieli zaspokoić naturalną, ludzką ciekawość i odpowiedzieć na pytanie „a co jest w środku?”. Rozwiązaniem i kompromisem może być przeźroczysta, wykonana z ABS obudowa do Raspberry PI, która zaspokoi obie te potrzeby.

Obudowa, o której mowa, jest produkowana przez firmę Multicomp. Jest przeznaczona dla Raspberry PI w wersji „B”. Dolna część obudowy ma prowadnice i zatrzaski dla płytki mikrokomputera, dzięki którym można ją wsunąć i pewnie przymocować bez użycia narzędzi. Co może być istotne przy pracach rozwojowych, ta „podstawa” trzyma na tyle pewnie płytkę, że bez problemu można jej używać bez części górnej – pokrywy. Jednocześnie po usunięciu pokrywy bez trudu dostaniem się do złącza interfejsu JTAG oraz goldpinów GPIO Na spodzie obudowy znajdują się gumowe nóżki, które utrudniają jej przesuwanie się po stole montażowym.

Po zakończeniu prac rozwojowych „podstawę” można przykryć pokrywą, która jest mocowana za pomocą dwóch wkrętów. W pokrywie wykonano otwory i wycięcia umożliwiające dostęp do złączy interfejsowych. Została ona tak pomyślana, aby można ją było zdejmować i zakładać bez konieczności odłączania kabli, co umożliwia dostęp do podzespołów bez potrzeby wyłączania zasilania. Przez przeźroczystą pokrywę dobrze są widoczne diody LED sygnalizujące status „komputerka”, zamontowane na jego płycie głównej. W obudowie wykonano też otwory wentylacyjne pozwalające na swobodną konwekcję powietrza.

Wygląd obudowy i jej wymiary pokazano na rysunku 1. Jest ona dostępna w ofercie dystrybutora – firmy Farnell element14.

Jacek Bogusz, EP

 

Dodatkowe informacje:

Redakcja Elektroniki Praktycznej dziękuje firmie Farnell element14 za udostępnienie obudowy. Więcej informacji na jej temat jest dostępne na stronie http://www.farnell.com (bezpośredni link http://goo.gl/y3V9BH).

Pozostałe artykuły

Inteligentne systemy identyfikacji

Numer: Wrzesień/2017

Od opasek kablowych ze zintegrowanym tagiem RFID po specjalistyczne etykiety i materiały termokurczliwe do nadruku w drukarkach termotransferowych: firma HellermannTyton oferuje dopasowany, kompletny asortyment w zakresie drukarek, materiałów eksploatacyjnych, szyldów nośnych i oprogramowania, które umożliwiają wykonanie potrzebnych oznaczeń w sposób profesjonalny i wydajny.

Mostki pomiarowe Tybo. Precyzyjne pomiary: małej rezystancji, niewielkiej różnicy ciśnienia, bardzo małych zmian temperatury i ilorazu rezystancji

Numer: Wrzesień/2017

Firma Tybo to polski producent precyzyjnych przyrządów pomiarowych o prawie trzydziestoletnim stażu w projektowaniu i produkcji przyrządów do pomiaru rezystancji oraz wielkości nieelektrycznych mierzonych za pomocą czujników rezystancyjnych. Oferujemy przyrządy przenośne o parametrach aparatury laboratoryjnej, wyróżniające się stabilną precyzją pomiaru, którą zawdzięczają oryginalnej technologii przetworników pomiarowych - mostkom ...

Tegoroczne nowości National Instruments

Numer: Wrzesień/2017

Firma National Instruments kontynuuje rozwój swojego ekosystemu, opartego na platformie LabVIEW. W tym roku chyba najciekawszą z nowości jest nowa generacja LabVIEW, która częściowo zrywa z pewnymi zaszłościami i za jakiś czas powinna zastąpić klasyczną wersję tego oprogramowania. Jak zwykle premiera nowych rozwiązań odbyła się w trakcie NI Week, który tym razem odbył się wcześniej niż zwykle, bo już pod koniec maja.

TIMATE elektroniczny "slow food" do mierzenia czasu pracy

Numer: Wrzesień/2017

TIMATE to system i urządzenie do rozliczania czasu pracy, które opiera się na statystycznej analizie ruchu mierzonej przez czujnik wbudowany w inteligentną kartę w kształcie identyfikatora pracowniczego. Jest on odpowiedzią na realną potrzebę rynku i lukę dostrzeżoną w istniejących na rynku rozwiązaniach. Konstruktorzy obserwowali tę branżę i od lat nic się w niej nie zmieniało. Wciąż do dyspozycji były karty RFID (bardzo podatne ...

Analiza silników wielofazowych

Numer: Wrzesień/2017

Popularyzacja silników wielofazowych w aplikacjach przemysłowych to odpowiedź producentów na stale rosnące wymagania w zakresie minimalnej sprawności, które precyzują standardy międzynarodowe (takie jak przykładowo IEC 60034) oraz rosnący koszt miedzi i pakietów blach stalowych. Zastosowanie silników wielofazowych wymusiły również rosnące wymagania związane z zapewnieniem odpowiedniej trwałości oraz jakości produktów.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Wrzesień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym