wersja mobilna | kontakt z nami

Drukarka 3D Gaia Multitool

Numer: Czerwiec/2016

Drukarka to Gaia Multitool to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu na świecie. Co ciekawe, może nie tylko drukować obiekty trójwymiarowe z mas półstałych, gliny, plastiku i innych tworzy, ale jednocześnie jest platformą CNC do głowic: drukującej masami, FDM, frezującej, laserowej, tnącej, rytującej, rysującej.

Pobierz PDF

Fotografia 1. Przykład wydruku wykonanego z gliny za pomocą drukarki Gaia Multitool

Drukarka Gaia Multitool ma możliwość wydruku 3D w technologii FDM tworzywami sztucznymi ABS i PLA oraz w technologii JAPA masami półplastycznymi. Ma też specjalny extruder sterowany programowo przeznaczony do druku gliną i porcelaną (fotografia 1). Ponadto, extruder ma kartusze do druku masami żywicznymi i innymi kompozycjami.

Gaia Multitool to również frezarka CNC. Umożliwia grawerowanie oraz frezowanie płaskorzeźb w drewnie, tworzywach sztucznych, woskach, piankach oraz w innych miękkich materiałach. Pomyślano ją również jako platformę CNC do montowania i sterowania szeregiem innych eksperymentalnych głowic (fotografia 2).

Solidna, aluminiowa budowa, malowana proszkowo oraz podzespoły maszyn CNC zapewniają wysoką jakość wykonywanych prac. Dla potencjalnego użytkownika ogromne znacznie ma to, że drukarka działa w systemie "włącz i pracuj przez setki godzin". Kolejnymi jej atutami jest możliwość drukowania i obrabiana obiektów o dużych wymiarach:

  • Gaia Multitool drukuje i obrabia obiekty o średnicy 30 cm i wysokości 45 cm,
  • Gaia Multitool MAXX - o średnicy 48 cm i wysokości 130 cm.

Drukarki 3D wykonywane i oferowane przez kielecką firmę Velen są przeznaczone dla przemysłu, małych zakładów produkcyjno-usługowych oraz uczelni (fotografia 3). Bardzo atrakcyjna cena urządzeń przy wysokiej jakości ich wykonania oraz możliwościach obróbczych stawia je wysoko na rynku drukarek 3D.

Fotografia 2. Przykładowa głowica frezująca zamontowana w drukarce Gaia Multitool

Fotografia 3. Rodzina drukarek Gaia Multitool

Gaia Multitool została uznana za "najlepszą, nową drukarkę 3D 2014 r. w Polsce". Zdobyła również trzecie miejsce w kategorii "najlepsza polska drukarka 3D 2015 r." Te nagrody są bardzo cenne i prestiżowe. Wybór nagrodzonych w tym rankingu, organizowanym przez CD3D jest dokonany przez około stu specjalistów z branży druku 3D.

Polski producent drukarki Gaia Multitool zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wszystkie zużywające się podzespoły drukarki są ogólnie dostępne na ryku polskim, co gwarantuje możliwość eksploatacji urządzenia przez dziesiątki lat. Materiały eksploatacyjne nie są chipowane.

Janusz Wójcik
Velen, Kielce

Pozostałe artykuły

Łódka zanętowa, czyli pomocnik wędkarza

Numer: Sierpień/2017

W czasie, kiedy to zdalnie sterowane drony i samochody skupiają główną uwagę modelarzy, jest jeszcze jedna dziedzina, która także może sprawić wiele frajdy. Łodzie zdalnie sterowane potrafią dostarczyć zupełnie nowych wrażeń w porównaniu do modeli jeżdżących czy latających. Sezon letni trwa w najlepsze, a miłośnicy wędkarstwa i modelarstwa wodnego dopracowują konstrukcje łodzi zanętowych, o których będzie ten artykuł.

Rynkowe przeboje wśród komputerów jednopłytkowych

Numer: Sierpień/2017

...

Ładowarki akumulatorowe Mean Well z opcją programowania

Numer: Lipiec/2017

Od wielu lat ochrona środowiska oraz rozwój technik oszczędzania energii jest przedmiotem badań licznych ośrodków naukowych. Następstwem prowadzonych prac było skonstruowanie pojazdów elektrycznych, które zamiast tradycyjnego paliwa wykorzystują silniki elektryczne oraz odpowiednie "zasobniki" energii elektrycznej. Okazuje się jednak, że tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe nie są najlepszym sposobem gromadzenia energii elektrycznej ...

Złącza modułowe do magazynów energii

Numer: Lipiec/2017

Od kilku lat jest zauważalne zainteresowanie magazynami energii. Trend elektromobilności lub generalnie - gromadzenia energii, wyznaczany przez takich gigantów, jak Tesla czy Panasonic powoduje wzrost wydajności ogniw akumulatorów równolegle wymuszając spadek ich cen. Jeśli ktoś chce panować w pełni nad kosztami, powinien także pamiętać o tak istotnym szczególe, jakim jest system przyłączy elektrycznych.

Preparaty chemiczne dla elektroników

Numer: Lipiec/2016

Chemia w elektronice ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości produktów i ich niezawodności. Jest kluczowa na etapie produkcji płytek drukowanych i montażu układów, ale ma też zastosowanie w serwisie i niektórych innych sytuacjach. W praktyce środki chemiczne oferowane w postaci aerozoli i płynów istotnie ułatwiają zadania związane z lutowaniem oraz czyszczeniem płytek drukowanych i podzespołów.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Sierpień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym