wersja mobilna | kontakt z nami

Nowości z firmy Phoenix Contact

Numer: Maj/2016

Firma Phoenix Contact jest bardzo dobrze znana automatykom i integratorom systemów przemysłowych. Oferowane przez nią produkty są funkcjonalne i o bardzo dobrej jakości. Na początku tego roku firma poinformowała o nowościach wprowadzonych do programu produkcji.

Pobierz PDF

Wśród wspomnianych we wstępie nowości znajdują się złącza, obudowy, komputery przemysłowe i aplikacja ułatwiająca konfigurowanie oraz umożliwiająca wizualizację obudów. Dokonajmy krótkiego przeglądu wspomnianych produktów.

Złącza przemysłowe Heavycon

Fotografia 1. Seria złącz Heavycon Complete

Seria złącz Heavycon Complete z oferty firmy Phoenix Contact zapewnia doskonałą szczelność połączenia, aż do stopnia ochrony IP69K. Dzięki połączeniu odpowiedniej obudowy (do wyboru są aż trzy serie) oraz odpowiedniej wkładki stykowej, bardzo łatwo jest uzyskać właściwe połączenie wtykowe w aplikacji.

Seria standardowa, wykonana z wytrzymałego metalu, obejmuje szeroki zakres typów obudów złącz - z dowolnym wyprowadzeniem przewodu oraz różnymi sposobami ryglowania (fotografia 1).

Wygodne w użyciu złącze typu Heavycon EVO, wykonane z tworzywa sztucznego, z bagnetowym mocowaniem elementu dławiącego, pozwala nie tylko na dowolny wybór sposobu wyprowadzenia kabla na ostatnim etapie montażu, ale także przyczynia się do ograniczenia wielkości utrzymywanego magazynu części oraz kosztów magazynowych nawet o 70%.

Obudowy serii Heavycon Advance z bezpośrednim ryglowaniem śrubami do powierzchni urządzenia/szafy ograniczają koszty dzięki zrezygnowaniu z obudowy gniazda, a także gwarantują wysoką szczelność jak i wytrzymałość.

Poszczególne komponenty mogą być dobierane indywidualnie, elastycznie modyfikowane, rozszerzane lub wymieniane. Obudowy Standardowe złącza Heavycon (z metalu) oraz EVO (z tworzywa) są kompatybilne z powszechnie stosowanym systemem przemysłowym.

Fotografia 2. Przykręcane obudowy gniazd dla wkładek SMD i THR

Obudowa Heavycon jest "EMC-ready" dzięki zastosowanym uszczelkom przewodzącym. Wystarczy zastosować wraz z nimi dławnice z przyłączem ekranu i w szybki sposób uzyskać połączenie zabezpieczone przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wszystkie obudowy złącz pasują do standardowych wycięć panelowych.

Przykręcane obudowy gniazd dla wkładek SMD i THR

Producent rozszerzył linię obudów gniazd M12 dodając do niej elementy montowane od strony wnętrza urządzenia i mocowane za pomocą nakrętki zewnętrznej (fotografia 2). System dwuczęściowych złącz M8 i M12 łączy łatwość automatycznego montażu/lutowania wkładki stykowej oraz pewność mechanicznego połączenia wtyku ryglowanego w obudowie gniazda.

Nowe, przykręcane obudowy pozwalają na zastosowanie na jednej płytce różnych typów wkładek (montaż przewlekany z lutowaniem rozpływowym, tradycyjne lutowanie na fali, montaż powierzchniowy) przy zachowaniu identycznego odstępu od frontu urządzenia.

Ułatwione w ten sposób zostają wszelkie modyfikacje gotowego urządzenia bez konieczności drastycznych zmian w projekcie. Szeroki zakres typów wkładek pozwala na zaspokojenie większości potrzeb konstrukcyjnych a stabilne mocowanie obudowy gniazda na urządzeniu gwarantuje szczelność oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Wariant M8 dostępny jest ze standardowym gwintem, natomiast wariant M12 dodatkowo z gwintem M12 Speedcon pozwalającym na ekspresowe (zaledwie pół obrotu części moletowanego wtyku) ryglowanie połączenia.

Phoenix Contact Sp. z o.o.

Pozostałe artykuły

Programowanie paneli HMI (5)

Numer: Sierpień/2016

Dobrze napisany program powinien się charakteryzować działaniem zgodnym z założeniami, ale także jak największą odpornością na błędy. Jednak sytuacje awaryjne zawsze będą się pojawiały podczas działania maszyny. Ważne jest, aby w prosty i jednoznaczny sposób poinformować dział utrzymania ruchu, co się aktualnie dzieje z maszyną. Do realizacji tego celu panele operatorskie HMI przewidują funkcjonalność zwaną alarmami. W ten ...

Współpraca LOGO! z urządzeniem zewnętrznym - interfejs RS232

Numer: Lipiec/2017

W wielu zastosowaniach miniaturowy sterownik LOGO! jest bardzo dobrym wyborem. Ma obudowę, wyświetlacz LCD, nieskomplikowaną klawiaturę, wbudowany zegar RTC, a za pomocą LOGO! Soft Comfort można łatwo tworzyć aplikacje. Wejścia analogowe, wyjścia przekaźnikowe lub tranzystorowe świetnie nadają się do realizowania wielu aplikacji w automatyce domowej i nie tylko. Dodatkową zaletą jest możliwość dołączania modułów rozszerzeń, ...

Zasilacz KNX-20E. Prawidłowe działanie instalacji inteligentnego budynku

Numer: Lipiec/2017

W ostatnich latach znacząco wzrosło zapotrzebowanie na komfort oraz jak największą uniwersalność, czy to powierzchni mieszkalnych, czy też obiektów komercyjnych. Pociąga to za sobą konieczność stosowania złożonych systemów sterowania, gwarantujących inteligentną kontrolę, niskie zużycie energii i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Programowanie paneli HMI (3)

Numer: Czerwiec/2016

Podczas całego tego kursu będziemy pracować z narzędziem TIA Portal. W poprzedniej części napisałem o instalacji, a w tej opiszę podstawy użytkowania.

Czujniki zbliżeniowe

Numer: Czerwiec/2017

Czujniki zbliżeniowe to jedne z najpowszechniej stosowanych sensorów w urządzeniach automatyki. Najczęściej do ich zadań należy wykrycie i sygnalizacja obecności obiektu bez kontaktu fizycznego z nim samym. Typowe aplikacje związane są najczęściej z maszynami pakującymi, drukującymi, wtryskarkami, obrabiarkami metali, liniami technologicznymi służącymi do produkcji żywności itd. Zastosowania można mnożyć. W artykule omówiono ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Sierpień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym