wersja mobilna | kontakt z nami

Drukowanie kodów jedno i dwuwymiarowych za pomocą przemysłowych drukarek atramentowych EBS Ink-Jet

Numer: Kwiecień/2016

Przedmioty składowane w magazynie lub przemieszczające się na taśmie produkcyjnej mogą być w różny sposób identyfi kowane przez system zautomatyzowany, chociaż nie tylko. Jedną z najbardziej popularnych metod jest umieszczanie na nich lub ich opakowaniach znaczników - kodów jedno- lub dwuwymiarowych, które oprócz symbolu produktu mogą zawierać dodatkowe informacje. Do ich nadruku świetnie nadają się przemysłowe drukarki atramentowe produkowane we Wrocławiu przez firmę EBS Ink-Jet Systems.

Pobierz PDF

O drukarkach atramentowych EBS pisaliśmy w lutowej Elektronice Praktycznej, jednak może bardziej w kontekście tekstów (oznaczenie typu, informacja dla użytkownika i inne) drukowanych na przedmiotach szybko przemieszczających się na taśmie przemysłowej.

Jednak dzięki dużej rozdzielczości, te drukarki świetnie nadają się również do bezdotykowego nadruku kodów 1D i 2D, które mogą posłużyć do identyfikacji przedmiotu w dalszym ciągu procesu lub podczas magazynowania. Pamiętajmy też o tym, że taka drukarka obok kodu 1D lub 2D może też umieścić napis, symbol, uproszczony schemat połączeń i inne nadruki.

Do drukowania kodów 2D świetnie nadaje się np. drukarka EBS-1500 (fotografia 1). Dzięki głowicy 64-kropkowej i możliwości drukowania napisów o wysokości do 115 mm (!) jest w zasadzie bezkonkurencyjna. No może mogą się z nią równać specjalizowane etykieciarki szerokoformatowe, chociaż EBS-1500 jest od nich kilkukrotnie szybsza i bardziej uniwersalna!

Fotografia 1. Drukarka EBS-1500 oferuje niespotykane w produktach konkurencyjnych połączenie szybkości wydruku, wysokości napisów (do 115 mm!) i doskonałej rozdzieloczości

Fotografia 2. Wszędzie tam, gdzie jest wymagana duża prędkość wydruku sprawdzi się EBS-6500. Ta drukarka jest w stanie drukować blisko 3 kody 2D o wymiarach 1 cm×3 cm na sekundę

Fotografia 3. Drukarka ręczna EBS-260 przyda się do znakowania obiektów poza zakładem pracy lub taśmą produkcyjną

Dzięki małym odstępom pomiędzy dyszami głowicy drukującej wynoszącym 1,8 mm druk bez problemu spełnia wymagania czytników kodu. Mały odstęp pomiędzy dyszami głowicy jest bardzo ważny przy drukowaniu kodów 2D, ponieważ zbyt duże odległości powodują powstawanie rozstrzelonego druku, który wówczas nie spełnia wymagań czytników kodów 2D i jest niemożliwy do odczytania. Drukarka może nadrukowywać kody w formatach: Datalogic, Matrix, 2/5 5 Bars, Interleaved, Code 39, EAN-8, EAN-13, UPC-A, Kod 128, EAN-128, Kod 128B, ITF-8, ITF-14.

Fotografia 4. Dzięki niezawodności i solidnemu wykonaniu drukarka ręczna EBS-260 przydaje się również w nietypowych zastosowaniach - np. tu usprawnia pracę leśników przy inwentaryzacji drewna

Do aplikacji wymagających dużej szybkości drukowania jest przeznaczona drukarka EBS-6500 (fotografia 2). Ta drukarka może nadrukowywać kody w formatach: Datalogic, Matrix, 2/5 5 Bars, 2/5 IATA, Interleaved, Code 39, EAN-8, EAN-13, UPC-A, UPC A EBS, Kod 128, EAN-128, Kod 128B, ITF-8, ITF-14, ECC200.

Co ważne, pomimo dużej szybkości, drukowane kody nadal spełniają wymagania stawiane przez czytniki i są dla nich doskonale czytelne. Na przykład, kod DataMatrix EC200 przy maksymalnej wielkości wynoszącej: wysokość 32 kropki (10 mm), szerokość 96 kropek (około 30 mm), może być drukowany z prędkością aż 176 kodów na minutę (prawie 3 kody w ciągu sekundy)! Dzięki DataMatrix ECC200 można zapisać 98 liczb, 72 znaki alfanumeryczne lub 47 liczb binarnych.

Do znakowania opakowań lub wyrobów poza taśmą produkcyjną przyda się opisywana w EP 12/2015 drukarka przenośna Hand-Jet EBS-260 (fotografia 3). Jak przystało na samodzielne urządzenie przenośne, jest ona zasilana z baterii akumulatorów i ma wbudowany zasobnik z atramentem.

Dzięki niej można znakować nie tylko niewielkie przedmioty i opakowania, ale również mające duże gabaryty, np. kręgi betonowe, rury klimatyzacji i inne. Jej najważniejszą cechą i jednocześnie ogromną zaletą jest mobilność - drukarka może być obsługiwana za pomocą wbudowanego menu, nie jest związana z infrastrukturą przemysłową, można ją zabrać np. do lasu i znakować drewno, jak pokazano na fotografii 4.

Jak w "dużych" drukarkach, metoda nadruku jest bezkontaktowa i może być w pełni zautomatyzowana. Przy znakowaniu można używać zmiennych (data, godzina, termin przydatności, numeracja), umieszczać symbole graficzne itp.

Drukarka EBS-260 może drukować następujące kody:

  • Numeryczne: EAN-2, EAN-5,EAN-8, EAN-13, EAN-5 + EAN-2, EAN-8 +EAN-2, EAN-8 + EAN-5, EAN-13 +EAN-2, EAN-13 + EAN-5, Code 25, Code 11, Code 25 Industrial, Code 25 Interleaved, Code25 IATA, Code 25 Data Logic, Codabar, Leticode, Identcode, GS1 DataBar-14, GS1 DataBar Limited, GS1 DataBar Expanded, UPC-A, UPC-E, PostNet, MSI Plessey, Pharmacode One-Track, Pharmacode Two-Track, ITF-14, PZN.
  • Alfanumeryczne 1D: Code 39, Code 39 Extented, GS!-128 (UCC/EAN-128), Code 128, Code 16k, Code 93, Telepen Alpha, Australia Post 4-State, Royal Mail 4-State (RM4SCC).
  • Alfanumeryczne 2D: QR Code, Data Matrix, PDF417, PDF417 Truncated, MicroPDF417.
Podsumowanie

Tabela 1. Możliwości drukowania kodów przez drukarki omawiane w artykule

Uzupełnieniem oferty firmy są materiały eksploatacyjne do drukarek, wśród których bodajże najważniejszą rolę pełnią różne atramenty. Firma wytwarza różnobarwne atramenty do opisywania powierzchni nasiąkliwych (papier, kartony laminowane) oraz nienasiąkliwych (szkło, metale, większość tworzyw sztucznych z wyjątkiem tefl onu i niektóre rodzaje polietylenu i polipropylenu). Specjaliści z firmy oraz jej partnerzy pomogą w wyborze produktu odpowiedniego dla potrzeb oraz w zintegrowaniu drukarki z taśmą produkcyjną.

Możliwości drukarek w zakresie wydruku kodów 1D i 2D umieszczono skrótowo w tabeli 1. Znakowanie wielu produktów, nie tylko dla potrzeb identyfikacji w trakcie trwania zautomatyzowanych procesów, jest koniecznością. Na przykład, na produktach spożywczych jest obowiązek umieszczania daty produkcji i/lub terminu przydatności.

Najtańszą, najbardziej elastyczną, uniwersalną i łatwą w użyciu metodą jest zastosowanie drukarek atramentowych drukujących w technice Ink-Jet. W ofercie firmy EBS Ink-Jet Systems można znaleźć produkty wielozadaniowe, sprawdzone i dobrze dostosowane do zadań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w warunkach przemysłowych.

Jacek Bogusz, EP

Pozostałe artykuły

Programowanie paneli HMI (5)

Numer: Sierpień/2016

Dobrze napisany program powinien się charakteryzować działaniem zgodnym z założeniami, ale także jak największą odpornością na błędy. Jednak sytuacje awaryjne zawsze będą się pojawiały podczas działania maszyny. Ważne jest, aby w prosty i jednoznaczny sposób poinformować dział utrzymania ruchu, co się aktualnie dzieje z maszyną. Do realizacji tego celu panele operatorskie HMI przewidują funkcjonalność zwaną alarmami. W ten ...

Współpraca LOGO! z urządzeniem zewnętrznym - interfejs RS232

Numer: Lipiec/2017

W wielu zastosowaniach miniaturowy sterownik LOGO! jest bardzo dobrym wyborem. Ma obudowę, wyświetlacz LCD, nieskomplikowaną klawiaturę, wbudowany zegar RTC, a za pomocą LOGO! Soft Comfort można łatwo tworzyć aplikacje. Wejścia analogowe, wyjścia przekaźnikowe lub tranzystorowe świetnie nadają się do realizowania wielu aplikacji w automatyce domowej i nie tylko. Dodatkową zaletą jest możliwość dołączania modułów rozszerzeń, ...

Zasilacz KNX-20E. Prawidłowe działanie instalacji inteligentnego budynku

Numer: Lipiec/2017

W ostatnich latach znacząco wzrosło zapotrzebowanie na komfort oraz jak największą uniwersalność, czy to powierzchni mieszkalnych, czy też obiektów komercyjnych. Pociąga to za sobą konieczność stosowania złożonych systemów sterowania, gwarantujących inteligentną kontrolę, niskie zużycie energii i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Programowanie paneli HMI (3)

Numer: Czerwiec/2016

Podczas całego tego kursu będziemy pracować z narzędziem TIA Portal. W poprzedniej części napisałem o instalacji, a w tej opiszę podstawy użytkowania.

Czujniki zbliżeniowe

Numer: Czerwiec/2017

Czujniki zbliżeniowe to jedne z najpowszechniej stosowanych sensorów w urządzeniach automatyki. Najczęściej do ich zadań należy wykrycie i sygnalizacja obecności obiektu bez kontaktu fizycznego z nim samym. Typowe aplikacje związane są najczęściej z maszynami pakującymi, drukującymi, wtryskarkami, obrabiarkami metali, liniami technologicznymi służącymi do produkcji żywności itd. Zastosowania można mnożyć. W artykule omówiono ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Sierpień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym