wersja mobilna | kontakt z nami

Drukowanie kodów jedno i dwuwymiarowych za pomocą przemysłowych drukarek atramentowych EBS Ink-Jet

Numer: Kwiecień/2016

Przedmioty składowane w magazynie lub przemieszczające się na taśmie produkcyjnej mogą być w różny sposób identyfi kowane przez system zautomatyzowany, chociaż nie tylko. Jedną z najbardziej popularnych metod jest umieszczanie na nich lub ich opakowaniach znaczników - kodów jedno- lub dwuwymiarowych, które oprócz symbolu produktu mogą zawierać dodatkowe informacje. Do ich nadruku świetnie nadają się przemysłowe drukarki atramentowe produkowane we Wrocławiu przez firmę EBS Ink-Jet Systems.

Pobierz PDF

O drukarkach atramentowych EBS pisaliśmy w lutowej Elektronice Praktycznej, jednak może bardziej w kontekście tekstów (oznaczenie typu, informacja dla użytkownika i inne) drukowanych na przedmiotach szybko przemieszczających się na taśmie przemysłowej.

Jednak dzięki dużej rozdzielczości, te drukarki świetnie nadają się również do bezdotykowego nadruku kodów 1D i 2D, które mogą posłużyć do identyfikacji przedmiotu w dalszym ciągu procesu lub podczas magazynowania. Pamiętajmy też o tym, że taka drukarka obok kodu 1D lub 2D może też umieścić napis, symbol, uproszczony schemat połączeń i inne nadruki.

Do drukowania kodów 2D świetnie nadaje się np. drukarka EBS-1500 (fotografia 1). Dzięki głowicy 64-kropkowej i możliwości drukowania napisów o wysokości do 115 mm (!) jest w zasadzie bezkonkurencyjna. No może mogą się z nią równać specjalizowane etykieciarki szerokoformatowe, chociaż EBS-1500 jest od nich kilkukrotnie szybsza i bardziej uniwersalna!

Fotografia 1. Drukarka EBS-1500 oferuje niespotykane w produktach konkurencyjnych połączenie szybkości wydruku, wysokości napisów (do 115 mm!) i doskonałej rozdzieloczości

Fotografia 2. Wszędzie tam, gdzie jest wymagana duża prędkość wydruku sprawdzi się EBS-6500. Ta drukarka jest w stanie drukować blisko 3 kody 2D o wymiarach 1 cm×3 cm na sekundę

Fotografia 3. Drukarka ręczna EBS-260 przyda się do znakowania obiektów poza zakładem pracy lub taśmą produkcyjną

Dzięki małym odstępom pomiędzy dyszami głowicy drukującej wynoszącym 1,8 mm druk bez problemu spełnia wymagania czytników kodu. Mały odstęp pomiędzy dyszami głowicy jest bardzo ważny przy drukowaniu kodów 2D, ponieważ zbyt duże odległości powodują powstawanie rozstrzelonego druku, który wówczas nie spełnia wymagań czytników kodów 2D i jest niemożliwy do odczytania. Drukarka może nadrukowywać kody w formatach: Datalogic, Matrix, 2/5 5 Bars, Interleaved, Code 39, EAN-8, EAN-13, UPC-A, Kod 128, EAN-128, Kod 128B, ITF-8, ITF-14.

Fotografia 4. Dzięki niezawodności i solidnemu wykonaniu drukarka ręczna EBS-260 przydaje się również w nietypowych zastosowaniach - np. tu usprawnia pracę leśników przy inwentaryzacji drewna

Do aplikacji wymagających dużej szybkości drukowania jest przeznaczona drukarka EBS-6500 (fotografia 2). Ta drukarka może nadrukowywać kody w formatach: Datalogic, Matrix, 2/5 5 Bars, 2/5 IATA, Interleaved, Code 39, EAN-8, EAN-13, UPC-A, UPC A EBS, Kod 128, EAN-128, Kod 128B, ITF-8, ITF-14, ECC200.

Co ważne, pomimo dużej szybkości, drukowane kody nadal spełniają wymagania stawiane przez czytniki i są dla nich doskonale czytelne. Na przykład, kod DataMatrix EC200 przy maksymalnej wielkości wynoszącej: wysokość 32 kropki (10 mm), szerokość 96 kropek (około 30 mm), może być drukowany z prędkością aż 176 kodów na minutę (prawie 3 kody w ciągu sekundy)! Dzięki DataMatrix ECC200 można zapisać 98 liczb, 72 znaki alfanumeryczne lub 47 liczb binarnych.

Do znakowania opakowań lub wyrobów poza taśmą produkcyjną przyda się opisywana w EP 12/2015 drukarka przenośna Hand-Jet EBS-260 (fotografia 3). Jak przystało na samodzielne urządzenie przenośne, jest ona zasilana z baterii akumulatorów i ma wbudowany zasobnik z atramentem.

Dzięki niej można znakować nie tylko niewielkie przedmioty i opakowania, ale również mające duże gabaryty, np. kręgi betonowe, rury klimatyzacji i inne. Jej najważniejszą cechą i jednocześnie ogromną zaletą jest mobilność - drukarka może być obsługiwana za pomocą wbudowanego menu, nie jest związana z infrastrukturą przemysłową, można ją zabrać np. do lasu i znakować drewno, jak pokazano na fotografii 4.

Jak w "dużych" drukarkach, metoda nadruku jest bezkontaktowa i może być w pełni zautomatyzowana. Przy znakowaniu można używać zmiennych (data, godzina, termin przydatności, numeracja), umieszczać symbole graficzne itp.

Drukarka EBS-260 może drukować następujące kody:

  • Numeryczne: EAN-2, EAN-5,EAN-8, EAN-13, EAN-5 + EAN-2, EAN-8 +EAN-2, EAN-8 + EAN-5, EAN-13 +EAN-2, EAN-13 + EAN-5, Code 25, Code 11, Code 25 Industrial, Code 25 Interleaved, Code25 IATA, Code 25 Data Logic, Codabar, Leticode, Identcode, GS1 DataBar-14, GS1 DataBar Limited, GS1 DataBar Expanded, UPC-A, UPC-E, PostNet, MSI Plessey, Pharmacode One-Track, Pharmacode Two-Track, ITF-14, PZN.
  • Alfanumeryczne 1D: Code 39, Code 39 Extented, GS!-128 (UCC/EAN-128), Code 128, Code 16k, Code 93, Telepen Alpha, Australia Post 4-State, Royal Mail 4-State (RM4SCC).
  • Alfanumeryczne 2D: QR Code, Data Matrix, PDF417, PDF417 Truncated, MicroPDF417.
Podsumowanie

Tabela 1. Możliwości drukowania kodów przez drukarki omawiane w artykule

Uzupełnieniem oferty firmy są materiały eksploatacyjne do drukarek, wśród których bodajże najważniejszą rolę pełnią różne atramenty. Firma wytwarza różnobarwne atramenty do opisywania powierzchni nasiąkliwych (papier, kartony laminowane) oraz nienasiąkliwych (szkło, metale, większość tworzyw sztucznych z wyjątkiem tefl onu i niektóre rodzaje polietylenu i polipropylenu). Specjaliści z firmy oraz jej partnerzy pomogą w wyborze produktu odpowiedniego dla potrzeb oraz w zintegrowaniu drukarki z taśmą produkcyjną.

Możliwości drukarek w zakresie wydruku kodów 1D i 2D umieszczono skrótowo w tabeli 1. Znakowanie wielu produktów, nie tylko dla potrzeb identyfikacji w trakcie trwania zautomatyzowanych procesów, jest koniecznością. Na przykład, na produktach spożywczych jest obowiązek umieszczania daty produkcji i/lub terminu przydatności.

Najtańszą, najbardziej elastyczną, uniwersalną i łatwą w użyciu metodą jest zastosowanie drukarek atramentowych drukujących w technice Ink-Jet. W ofercie firmy EBS Ink-Jet Systems można znaleźć produkty wielozadaniowe, sprawdzone i dobrze dostosowane do zadań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w warunkach przemysłowych.

Jacek Bogusz, EP

Pozostałe artykuły

Technologie druku 3D

Numer: Kwiecień/2017

Drukowanie przestrzenne - nazwane potocznie drukiem 3D - wiąże się z tworzeniem obiektów wkraczających w trzeci wymiar. Oprócz długości i szerokości mamy także głębokość. Druk 3D to technologia przyrostowa oparta na podobnych zasadach działania, jak inne urządzenia CNC. Proces odbywa się poprzez nakładanie kolejnych warstw, jednej na drugą, aż do ukończenia całego obiektu.

Projekt maszyny do prostowania i cięcia drutu

Numer: Kwiecień/2017

Maszyna do prostowania i cięcia drutu jest powszechnie używana przy produkcji ogrodzeń panelowych. Drut zakupiony w szpulach jest rozwijany, prostowany i cięty na jednakowej długości fragmenty. Następnie odcinki te w dalszym procesie technologicznym są zgrzewane w gotowe panele. Od dokładności i powtarzalności produkcji zależy jakość gotowego wyrobu, dodatkowo maszyna musi pracować z odpowiednią wydajnością, aby zapewnić materiał ...

Przykładowa aplikacja LOGO! 8. Cyfrowy termometr z sygnalizacją przekroczenia progów

Numer: Kwiecień/2017

Produkowany przez firmę Siemens sterownik LOGO! 8 jest uniwersalny i może znaleźć zastosowanie w wielu aplikacjach. Jednym z elementów wyposażenia powiększającym jego funkcjonalność jest wbudowany przetwornik A/C. W artykule przedstawiamy aplikację ilustrującą użycie jednego kanału przetwornika A/C i kilku bloków analogowych w praktycznej aplikacji ? cyfrowego termometru z sygnalizacją przekroczenia zadanych progów temperatury.

Rodzaje komputerów przemysłowych. cz. 2

Numer: Kwiecień/2016

W poprzednim numerze Elektroniki Praktycznej dokonaliśmy obszernego przeglądu komputerów jednopłytkowych, konkurencyjnych w stosunku do Raspberry PI. Nasze zestawienie obejmowało produkty nierzadko wyposażone w ponadgigahercowe, wielordzeniowe procesory i kilka gigabajtów pamięci RAM. Mogłoby się wydawać, że komputery te mają wystarczającą wydajność by sprawdzić się nie tylko w projektach amatorskich i typowo konsumenckich, ...

Programowanie paneli HMI (1)

Numer: Kwiecień/2016

Obecnie 99% nowych maszyn lub linii technologicznych zawiera rozwiązania do graficznej prezentacji informacji o procesie lub stanie maszyny. Tym rozwiązaniem jest wizualizacji nazywana również HMI (Human Machine Interface). Interfejs człowiek - maszyna reprezentuje interfejs pomiędzy użytkownikiem (operatorem) a procesem. Kontrola całego procesu odbywa się za pomocą sterownika PLC (Programming Logic Controller). Operator wykorzystuje ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym