wersja mobilna | kontakt z nami

RSA306B - przenośny analizator widma pracujący w czasie rzeczywistym w nowej odsłonie

Numer: Kwiecień/2016

Firma Tektronix oficjalnie zaprezentowała swój pierwszy przenośny analizator widma "real - time" - RSA306 dokładnie 4 listopada 2014 roku. Mało kto spodziewał się, że produkt odniesie tak ogromny sukces na rynku. Tektronix dostrzegając zapotrzebowanie na tańsze, przenośne urządzenia pomiarowe wykorzystujące interfejs USB wprowadza na rynek nie tylko następcę RSA306 - nowy model oznaczony literą B, a także modele RSA500, oraz RSA600.

Pobierz PDF

RSA306 to pierwsze urządzenie firmy Tektronix, które zapoczątkowało nową linię niedrogich produktów wykorzystujących możliwości portu USB 3.0 do komunikacji z komputerem PC. Analizator wyróżniał się szerokim zakresem częstotliwości (9 kHz do 6,2 GHz) przy 40-megahercowym paśmie pracy w czasie rzeczywistym, a także niewielkim ciężarem (ok. 600 g).

Przy wykorzystaniu aplikacji SignalVu PC użytkownik otrzymywał zaawansowane możliwości analizy sygnałów, w tym również komercyjnych standardów jak Wi-Fi (a/b/g/j/p/n/ac), Bluetooth, LTE Downlink, itd. Wszystko to sprawiło, że urządzenie znalazło szereg odbiorców wśród m.in. firm projektujących urządzenia elektroniczne wykorzystujące łączność bezprzewodową, zajmujących się serwisowaniem i naprawą urządzeń, przy poszukiwaniu zakłóceń, a także w laboratoriach studenckich.

Do sukcesu przyrządu niewątpliwie przyczynił się rozwój koncepcji IoT. Urządzenia dołączone do sieci Internet, zwłaszcza komunikujące się z nią bezprzewodowo, powinny być w staranny sposób zaprojektowane i przetestowane pod kątem zgodności ze standardem, aby nie powodować zaburzeń transmisji.

Są to zwykle urządzenia niewielkich rozmiarów, o niskim poborze energii. Innowacyjność rozwiązania i cena mają niewątpliwy wpływ na rynkowy sukces. Błędy niewykryte w trakcie projektowania i testów mogą bardzo negatywnie odbić się na sprzedaży produktu. Dlatego też istotne jest gruntowne sprawdzenie i przetestowanie wyrobu przed wprowadzeniem na rynek.

Osoby odpowiedzialne za opracowanie i testowanie nowych produktów poszukują rozwiązań testujących, które uproszczą i skrócą ten proces, a jednocześnie nie będą wymagały dużych nakładów finansowych. Idealnie w te potrzeby wpisuje się nowa klasa produktów firmy Tektronix.

Dla tej klasy urządzeń stosunek ceny do jakości i możliwości wypada bardzo korzystnie. Zespół konstruktorów można wyposażyć w jedno, bądź kilka urządzeń RSA306B, i w zależności od potrzeb odpowiednio nimi dysponować. Analizator w razie potrzeby można w łatwy sposób przenieść i prowadzić pomiary na innym komputerze.

Model RSA306B to nowa odsłona przenośnego analizatora widma, które w poprzednim wydaniu cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wśród widocznych zmian od razu rzuca się zmieniony wygląd obudowy - producent zmienił gumową osłonę na plastikową, z widocznymi wypukłościami na narożnikach. Podobnie jak w RSA306 dostępne są złącza: sygnału wejściowego typu N, wejście sygnału referencyjnego 10 MHz i trigger-a (typu SMA), a także przykręcane złącze micro-USB 3.0. Obok portu USB umieszczono diodę sygnalizującą status urządzenia.

Wśród niewidocznych zmian względem poprzedniej wersji, warto odnotować nieco lepszą dokładność amplitudy w całym zakresie częstotliwości. Warto również zwrócić uwagę na standardowy okres gwarancji, który dla tego modelu został wydłużony do 3 lat.

Zmiany zaszły także w oprogramowaniu SignalVu-PC. Jest ono elementem spajającym dla wszystkich analizatorów widma firmy Tektronix wykorzystujących port USB. W wyższych modelach stacjonarnych analizatorów widma (RTA) zainstalowane jest oprogramowanie SignalVu, niewiele różniące się od wersji PC. W uproszczonej wersji można spotkać je także m.in. w oscyloskopach serii MDO z wbudowanym analizatorem widma. Wynikającą z tego korzyścią jest łatwa przesiadka i obsługa któregokolwiek z analizatorów firmy Tektronix.

Po zainstalowaniu oprogramowania SignalVu-PC standardowo możliwe jest prowadzenie 17 rodzajów pomiarów. Dodatkowo dostępne jest 15 zaawansowanych opcji analizy. Każdą z tych opcji można aktywować na próbny okres 30 dni. Umożliwia to sprawdzenie przed zakupem, czy konkretna opcja będzie pomocna przy prowadzeniu pomiarów.

Nabywając opcje użytkownik ma do wyboru dwa rodzaje licencji "Node locked" i "Flying licenses". Pierwsza z nich przypisana jest do konkretnego komputera i może być przeniesiona do trzech razy w przypadku jego wymiany na nowy. Druga opcja umożliwia wybranym użytkownikom zarządzanie licencjami i ich dowolne transferowanie.

Producent przygotował specjalną wersję oprogramowania SignalVu-PC dla jednostek edukacyjnych. Wszystkie 15 modułów zaawansowanych analiz dostępne jest na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Dla wersji SignalVu-PC oprócz wspomnianych na samym początku zaawansowanych opcji analizy standardów transmisji bezprzewodowej, znajdziemy m.in. opcję Mapping. Wykorzystuje ona odbiornik GPS, oraz mapy zewnętrzne (np. Mapy Google).

Z ich wykorzystaniem możliwe jest generowanie map zasięgu, analizę interferencji itp. W połączeniu z niewielką masą RSA306B, opcją podłączenia USB 3.0 nie tylko do laptopa, ale i tabletu spełniającego minimalne wymagania sprzętowe uzyskujemy bardzo ciekawe rozwiązanie w pełni mobilne i przystosowane do pracy w terenie. Dodatkowo dostępny jest szereg akcesoriów jak np. tłumiki, anteny szerokopasmowe jak i na konkretne pasmo, torba do przenoszenia, sondy pola elektromagnetycznego i wiele innych.

Wraz z premierą RSA306B, do portfolio firmy Tektronix dołączą analizatory serii RSA500 i RSA600, które powinny jeszcze lepiej sprawdzić się w laboratoriach. Pierwszą kluczową cechą jest wybór wersji z pasmem pracy od 9 kHz do 3,0 lub 7,5 GHz.

Drugą istotną cechą nowej serii analizatorów jest wbudowany opcjonalny tracking generator, co jest nowością w analizatorach RTA firmy Tektronix. Generator śledzący pracuje w paśmie od 10 MHz do górnej częstotliwości pracy analizatora. Już w następnym wydaniu będzie można przeczytać o nowych analizatorach czasu rzeczywistego RSA500 i RSA600.

Mateusz Górny
inżynier ds. sprzedaży i serwisu w firmie Tespol

Pozostałe artykuły

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe

Numer: Kwiecień/2017

Statystyki podają, że około 25% uszkodzeń sprzętu elektronicznego spowodowane zostało przez przepięcia powstałe przez pole elektromagnetyczne wytworzone przez bliskie uderzenie pioruna. Czy zatem warto ryzykować? Wyładowanie atmosferyczne generuje w przewodach znajdujących się w bliskim zasięgu napięcie, które może znacznie przekraczać maksymalną wartość napięcia instalacji i napięcie znamionowe zasilanego urządzenia, powodując ...

8-milimetrowy endoskop techniczny BS-18HD

Numer: Kwiecień/2017

Endoskop to przyrząd, który umożliwia zajrzenie w normalnie niedostępne przestrzenie. Może to być wnętrze obudowy, luka w ścianie czy pod podłogą, element zawieszenia pojazdu, wnętrze komory silnika i inne miejsca. Dzięki temu może przydać się nie tylko elektronikowi, automatykowi czy służbom utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie, ale również mechanikowi, instalatorowi, serwisantowi, osobie zajmującej się zwalczaniem szkodników ...

Monitoring łańcucha chłodniczego z RFID

Numer: Kwiecień/2016

Producenci, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni, zajmujący się wytwórstwem lub handlem dóbr szybko się psujących, takich jak jedzenie i leki, są bardzo zależni od sprawnych systemów logistycznych. Znaczna część ich kapitału jest ulokowana w postaci towarów, które błyskawicznie mogą stać się bezwartościowe, jeśli nie są przechowywane w odpowiednich warunkach, a przede wszystkim w niskiej temperaturze. Aby uniknąć tego typu ...

Netronix - twój partner w identyfikacji

Numer: Kwiecień/2016

Polska firma Netronix już od blisko 20 lat projektuje nowoczesne i konkurencyjne cenowo rozwiązania RFID, które z powodzeniem znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach, takich jak: kontrola dostępu do budynków użyteczności publicznej, osiedli mieszkaniowych, obiektów sportowo-rekreacyjnych, systemy parkingowe, abonamentowe, płatnicze, lojalnościowe, vendingowe oraz wiele innych. Urządzenia firmy Netronix współpracują z najpopularniejszymi ...

Laboratorium EMC Instytutu EMAG

Numer: Marzec/2017

Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem badawczym działającym z mocy ustawy z dn. 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych, nadzorowanym przez Ministra Cyfryzacji. W 2016 roku uzyskał akredytację Ministra Rozwoju jako Ośrodek Innowacyjny. EMAG działa już 40 lat, prowadząc badania naukowe i prace rozwojowe, a także opracowując i wdrażając na całym świecie urządzenia, systemy oraz technologie, służące poprawie bezpieczeństwa ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym