wersja mobilna | kontakt z nami

Sterownik do statywu 360°

Numer: Grudzień/2015

Urządzenie służy do sterowania statywem przytwierdzonym do silnika krokowego. Statyw będzie obracał się zawsze o stały kąt, który można ustawić. Po każdym częściowym obrocie sterownik zatrzymuje statyw i może wyzwolić spust aparatu fotograficznego. Taki proces będzie przebiegał automatycznie aż do pełnego obrotu - 360 stopni. Efektem będzie seria kilku - kilkudziesięciu fotografii prezentujących obiekt z perspektywy okręgu. Obrazy można połączyć w efektowną animację.

Pobierz PDFMateriały dodatkowe

Normalnie sterownik jest używany w trybie automatycznym, ale oprócz tego może też pracować w trybie ręcznym. Wówczas każdy częściowy obrót statywu następuje dopiero po przyciśnięciu przycisku. Dzięki temu można użyć aparatu, który nie ma możliwości wyzwalania zewnętrznego.

Fotografia 1. Budowa statywu

Fotografia 2. Budowa statywu

Budowa statywu

Statyw jest zbudowany z silnika krokowego z przytwierdzoną podstawą oraz dysku, przytwierdzonego centrycznie do osi silnika. Szczegóły budowy pokazano na fotografiach 1 i 2.

Potrzebne podzespoły:
  • Moduł AVT5272 lub inny kompatybilny z Adruino.
  • Moduł AVT1615 - prosty interfejs z LCD dla Arduino.
  • Moduł AVT1633 - moduł ze złączami dla Arduino.
  • Moduł AVT1724 - uniwersalny sterownik silników DC.
  • Silnik krokowy: 12 V i maksymalnie 2 A / fazę.
  • Przekaźnik AZ850-5V.
  • Zasilacz 12 V / ok. 4 A (w zależności od silnika).
Sterowanie silnikiem krokowym

Fotografia 3. Sterownik silnika

W prototypie zastosowano silnik krokowy, który ma skok o 1,8°, a więc pełny obrót wykonuje po 200 krokach. W czasie prób okazało się, że jest to zbyt dużo. Po pierwsze, taka rozdzielczość nie pozwalała na ustawienie dokładnego kąta obrotu, a po drugie, mechanizm drżał, a fotografowany model przesuwał się.

Aby zniwelować te wady należało zastosować sterowanie mikrokrokowe. Polega ono na tym, że każdy podstawowy skok osi silnika jest dzielony na kilka kroków pośrednich. Efekt taki uzyskuje się sterując cewkami silnika ze stopniowaniem mocy za pomocą PWM.

Stopień mocy dla silnika stanowi moduł AVT1724 zbudowany w oparciu o driver L298 (fotografia 3). Oprócz czterech sygnałów sterujących użyto sygnałów aktywujących (załączających) stopień mocy: ENA i ENB. Dzięki temu, gdy sterownik nie pracuje, możliwe jest swobodne obracanie dyskiem statywu.

Budowa

Jako interfejs pracuje moduł AVT1615, który ma wyświetlacz LCD i cztery przyciski. Dla ułatwienia wykonania połączeń zastosowano moduł AVT1633 - płytka ze złączami typu ARK dołączonymi do wyprowadzeń Arduino. Moduły połączono w formie "kanapki", co pokazano na fotografiach 4 i 5.

Fotografia 4. Użyte moduły

Fotografia 5. Połączenie modułów

Wszystkie elementy sterownika zostały połączone zgodnie jak na fotografii 6, zgodnie ze schematem z rysunku 7. Do wyzwalania spustu aparatu służy miniaturowy przekaźnik typu AZ850-5V, który w odpowiednim momencie na chwilę zwiera styki.

Obsługa

Obsługa urządzenia jest nieskomplikowana. Przyciskiem "S4" zmienia się kolejne parametry pracy, są to:

"Obrot". Definiuje kąt każdego kroku. Do wyboru są liczby, przez które można podzielić 360 stopni z wynikiem całkowitym. W drugiej linii wyświetlacza jest pokazywana liczba fotografii dla pełnego obrotu i danego kąta.

"Kierunek". Kierunek obrotu. Do wyboru "w lewo" lub "w prawo".

"Przerwa" - określa jak długo sterownik odczeka od momentu zatrzymania statywu w nowym położeniu do momentu wyzwolenia spustu aparatu. Jedynka to ok 0,5 s.

"Szybkosc". Określa prędkość obrotową silnika.

"Kr/Obr" - należy ustawić liczbę kroków do pełnego obrotu dla danego typu silnika.

Fotografia 6. Połączenie wszystkich elementów sterownika

Rysunek 7. Schemat połączeń

"Automatycznie" / "Manualnie". Przy pracy automatycznej, po osiągnięciu nowego położenia i odczekaniu ustawionego czasu następuje wyzwolenie spustu (kliknięcie przekaźnika) i po chwili statyw przesuwa się do kolejnego położenia i tak dalej, aż do pełnego obrotu. Przy pracy sterowanej ręcznie sterownik rozpocznie przesuwanie statywu do nowego położenia dopiero po przyciśnięciu przycisku S1.

Wartości parametrów można zmienić za pomocą przycisków S2 i S3. Przycisk S1 służy do uruchomienia procesu fotografowania oraz do sterowania trybem manualnym. Program został napisany w Atmel Studio 6.2. Jego źródło oraz przykładowe fotografie wykonane za pomocą sterownika dostępne są w materiałach dodatkowych.

KS

Pozostałe artykuły

Pojazd zdalnie sterowany

Numer: Kwiecień/2016

Smartfon często bywa używany w roli platformy do gier. Sterowanie wirtualnym pojazdem (np. w grze) poprzez wychylanie i obracanie urządzeniem, jak kierownicą jest bardzo intuicyjne i stało się pewnym standardem. Jednak nieporównywalnie więcej zabawy przynosi sterowanie pojazdem w rzeczywistości. Ten łatwy w budowie pojazd pozwoli przekonać się o tym na własnej skórze.

Klawiatura z Bluetooth. Realizacji interfejsu HID za pośrednictwem Raspberry PI

Numer: Kwiecień/2016

Bluetooth to powszechnie stosowany interfejs komunikacji bezprzewodowej na krótkie odległości. Niestety, jego praktyczna implementacja w projektach nastręcza bardzo wielu różnych problemów - czy to ze względu na konieczność przygotowywania odpowiednich profili BT, czy też z uwagi na ograniczoną dostępność dokumentacji i narzędzi. Zresztą korzystanie z komunikacji Bluetooth nie jest też takie łatwe, gdy ma się dostępne biblioteki ...

BeetBox - perkusja z Raspberry PI i buraków

Numer: Marzec/2016

Raspberry PI to niedrogi i nieduży komputer, za pomocą którego można zrealizować różne przydatne projekty. Dostępność platformy i rozgłos jej towarzyszący sprawiły, że zainteresowali się nią także artyści. Mały komputer pozwala w łatwy i niedrogi sposób tworzyć "dzieła" interaktywne i daje zupełnie nowe możliwości ich twórcom - a szczególnie tym, którzy projektują eksponaty luźno rozumianej sztuki nowoczesnej. Jedną ...

Lodówka na piwo z Raspberry PI

Numer: Luty/2016

Czy może być coś lepszego niż niewielka, specjalna, oddzielna lodówka na piwo? Takie pytanie mogłoby pewnie przejść przez myśl wielu inżynierom. My już znamy na nie odpowiedź: tak, jest to mała lodówka na piwo, wyposażona w komputer i podłączona do Internetu. Projekt takiego urządzenia, monitorowanego z użyciem Raspberry PI opracował Jamie Bailey z Nashville w USA. To dobry przykład użycia w komputera jednopłytkowego w AGD oraz ...

Domowa elektrownia fotowoltaiczna wspierana przez Raspberry PI

Numer: Luty/2016

Opublikowany przez nas projekt lodówki na piwo pokazuje, jak wykorzystać Raspberry PI do połączenia z serwisem internetowym, który ułatwia prezentowanie danych z urządzeń IoT użytkownikom. W tym projekcie pokazujemy, że można przyjąć zupełnie odwrotne podejście i użyć Raspberry PI do realizacji internetowego panelu użytkownika (HMI). W tej aplikacji służy on do sterowania domową elektrownią słoneczną, która sama w sobie stanowi ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym