Zadajniki prądowy i napięciowy firmy Dagon

Zadajniki prądowy i napięciowy firmy Dagon
Firma Dagon ma w ofercie uniwersalne zadajniki prądowe 0/4...20 mA oraz napięciowe 0...10 V do montażu na szynie. Znajdują one liczne zastosowania w układach automatyki przemysłowej. Zadajnik prądowy ZP-420 służy do wymuszania przepływu prądu o stałej wartości (4 lub 20 mA) lub wartości pośredniej ustalanej za pomocą rezystora lub potencjometru.

Zadajnik zapewnia przepływ prądu stałego niezależnie od zmian rezystancji obciążenia. Zadajnik napięciowy ZU-10 służy do wymuszania w obwodzie napięcia stałego z zakresu 0...10 V ustalanego za pomocą potencjometru lub innych sygnałów elektrycznych (0...5 V, PWM 100 Hz...10 kHz). Zadajnik zapewnia stabilne napięcie niezależnie od zmian rezystancji obciążenia. Dokładność stabilizacji napięcia przez ZU-10 wynosi ±0.2%.

Zadajniki prądu i napięcia znajdują zastosowanie do sterowania urządzeniami mającymi wejścia analogowe, np. do sterowania położeniem przepustnic regulowanych lub obrotami silnika. Mogą też być wykorzystywane w roli symulatory czujników temperatury, ciśnienia i in. lub jako zadajniki testowe do sprawdzania obwodów wejść analogowych. Obsługa zadajników jest bardzo prosta i intuicyjna.

Przykładowo, zadajnik ZU-10 ma 2 wyjścia napięciowe. Na wyjściu OUT 5V panuje zawsze stałe napięcie +5V. Wyjście to może być wykorzystane dowolnie, a w przypadku zastosowania potencjometru regulacyjnego służy jako wyjście zasilające potencjometr. Wyjście OUT 0-10V jest właściwym wyjściem zadajnika ZU-10, na którym napięcie zmienia się proporcjonalnie do zmian napięcia na wejściu regulacyjnym REG.

W ofercie firmy Dagon jest także przenośny testowy zadajnik prądowy typu ZPP-27. Jest to zadajnik pasywny, który nie wymaga dodatkowego napięcia zasilającego. Włączony w obwód stabilizuje w nim prąd o wartości ustawianej przyciskami w zakresie od 0...27 mA ze skokiem 1 mA.

Przepływ ustawionych wartości prądu sygnalizowany jest diodami LED. Zadajnik ZPP-27 umożliwia proste i szybkie sprawdzenie obwodu pętli prądowej. Jest polecany inżynierom automatykom i serwisantom uruchamiającym układy sterowania.

Więcej informacji:

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje luty 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich marzec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów