Elektronika w UE - podsumowanie aktów legislacyjnych z 2014 roku

Elektronika w UE - podsumowanie aktów legislacyjnych z 2014 roku
Spoglądając wstecz na uchwalone w 2014 r. akty legislacyjne mające wpływ na branżę elektroniki, okaże się, że prawdopodobnie najważniejsze z nich to aktualizacja dyrektywy RoHS2 oraz dyrektywa dotycząca minerałów z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi (Conflict Minerals). Jednak oprócz nich istotne zmiany dotyczyły również innych, m.in. dyrektywy w sprawie baterii i akumulatorów czy dyrektywy w sprawie utylizacji odpadów elektrycznych i elektronicznych (WEEE). Wiele innych aktów prawnych zostało zaktualizowanych.

Dyrektywa RoHS2 (2011/65/EC) po raz pierwszy objęła zasięgiem nowe grupy produktowe - wyroby medyczne (grupa 8) oraz przyrządy nadzoru i kontroli (grupa 9), przy czym w przypadku tych drugich jej oddziaływanie skupia się na produktach konsumenckich. Produkty już wyprodukowane nie musiały spełnić wymogów dyrektywy RoHS2, przyjętej 2 stycznia 2013 roku. Objęła ona dopiero produkty wprowadzone na rynek po 22 lipca 2014 roku. Przemysłowe przyrządy nadzoru i kontroli do użytku specjalistycznego objęte zostaną dyrektywą trzy lata później - 22 lipca 2017 roku. Produkty wprowadzane na rynek będą musiały zawierać oświadczenie o zgodności z dyrektywą oraz dokumentację techniczną zawierającą wszystkie wymagane informacje.

Dyrektywa dotycząca minerałów z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi (Conflict Minerals) jest nieco opóźniona, ale prawdopodobnie zostanie przyjęta w przyszłym roku. Toczy się dyskusja wokół tego, czy przestrzeganie jej powinno być dobrowolne czy obowiązkowe. Obecnie nadal najczęściej wymaganym dokumentem jest formularz sprawozdania dot. minerałów z rejonów objętych konfliktami (Conflict Mineral Reporting Template - CMRT).

Dyrektywa WEEE2 (w sprawie utylizacji odpadów elektrycznych i elektronicznych) zawiera obecnie zaktualizowaną listę najczęstszych pytań obejmujących zakres, definicje, zbieranie, ośrodki utylizacji oraz wymogi dotyczące monitoringu i inspekcji. Gorącą kwestią pozostaje definicja "podwójnego zastosowania".

Jeśli chodzi o REACH, najnowsze prognozy mówią, że do 2020 roku liczba substancji wzbudzających szczególnie duże obawy może dojść do 440. Doskonale ilustruje to tempo rozwoju tego zagadnienia, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dziś liczba ta wynosi 155.

Zaktualizowana dyrektywa w sprawie baterii i akumulatorów wyeliminuje w 2017 roku wyjątek dopuszczający obecność kadmu w elektronarzędziach bezprzewodowych. Zwolnienie dotyczące obecności rtęci w bateriach guzikowych przestaje obowiązywać w 2015 roku.

Zważywszy na zbliżające się aktualizacje kolejnych dyrektyw (EMC, LVD) oraz prowadzone prace nad nowymi ramami prawnymi, wygląda na to, że lata 2015–2016 przyniosą dużo pracy specjalistom ds. legislacyjnych i ich współpracownikom.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje marzec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów